×

AB: Fosil yakıtlı büyüme modelini geride bırakıyoruz

Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) düzenlenen “Büyümenin Ötesinde” isimli konferansın açılışında konuştu.

“Fosil yakıtlara odaklanan bir büyüme modeli artık geçerliliğini yitirdi.” sözünü kullanan Von der Leyen, iktisatların süratli biçimde karbondan arınması gerektiğini belirtti.

Von der Leyen, bu nedenle Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı hazırladıklarını anımsatarak, bugün pak güç temelli döngüsel iktisat inşa etmenin en kıymetli ekonomik sınamalardan biri olduğuna işaret etti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın sadece iklim değişikliğiyle çaba etme ve iklim dostu bir kıtaya dönme planı olmadığını lisana getiren von der Leyen, bunun birebir vakitte refah, sorumlu ve güçlü bir ekonomik büyüme modeli içerdiğini vurguladı.

Von der Leyen, “Uzun vadede lakin sürdürülebilir bir iktisat güçlü olabilir. Sırf sürdürülebilir bir iktisat daha sağlıklı ve daha adil bir yarın için yatırım yapacak kaynaklara sahip olabilir.” diye konuştu.

Temiz teknolojiler için araştırma ve geliştirmeyi hızlandıracak araçları sürdürülebilir bir iktisadın üretebileceğini ve bunun toplumsal maksatlara de katkı sağlayacağını tabir eden von der Leyen, “Bugün fosil yakıtlı büyüme modelini geride bırakıyoruz.” dedi.

Share this content:

Yorum gönder