×

Antep fıstığı depolarda kıymet kazanıyor

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) İdare Şurası Lideri Mehmet Akıncı, Türkiye’nin birinci Antep Fıstığı Lisanslı Deposunun yeni üretim döneminde eser alımına başladığını belirterek, tesisin fıstık üreticilerine sağlıklı ve inançlı depoculuk hizmetinin yanı sıra çeşitli devlet dayanaklarını bir ortada sunduğunu söyledi.

GTB idare heyeti lideri Mehmet Akıncı, “Antep Fıstığı lisanslı Depo, üreticilerimize sağlıklı ve inançlı depoculuk hizmeti sunmakta. Üreticilerimiz gönül rahatlığıyla eserlerini lisanslı depomuzda koruma edebilirler. Devlet garantisi altında hizmet veren tesisimizde üreticilerimize nakliye, depo ve tahlil takviyeleri sağlanmakta” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en kıymetli tarım eserlerinin başında gelen Antep fıstığında boz fıstığın akabinde kırmızı kabuklu Antep fıstığında Ürün hasadına başlandı.

GTB İdare Konseyi Lideri Mehmet Akıncı, arz yığılmalarının yaşandığı hasat devrinde eserini erken satmak istemeyen çiftçilerin devlet garantisi altında hizmet veren Antep Fıstığı Lisanslı Depoda eserlerini sağlıklı koşullarda koruma edebileceklerini tabir etti.

Antep Fıstığı Lisanslı Deponun en çağdaş teknolojiyle 2021 yılında GTB ve İKA iş birliğiyle Gaziantep ve bölge üreticisinin hizmetine açıldığını hatırlatan Akıncı, yaklaşık 10 bin ton fiziki depolama kapasitesine sahip olan tesisin üreticilere eserlerini sağlıklı, sigortalı ve inançlı bir ortamda koruma etme imkanı sunduğunu lisana getirdi.

Gaziantep-Nizip karayolu Küllü mevkiinde hizmetlerini sürdüren lisanslı deponun işleyişi hakkında bilgi almak isteyen tüm çiftçileri tesise davet eden Akıncı, “Antep fıstığı; toplumsal, ekonomik ve kültürel etkileşiminin yüksek olmasından ötürü Gaziantep ve bölge halkının en değerli tarım eserlerinin başında gelmekte. Antep Fıstığı Lisanslı depoyu Antep fıstığının ana vatanı Gaziantep’te hizmete kazandırmaktaki temel gayemiz rastgele ticari bir tasa gütmeden eserin kalitesini koruyarak, üreticimizi daha fazla üretime teşvik etmekti. Çok büyük bir emek ve özveriyle fakat yıllar içerisinde yetiştirilen fıstığın her tanesi bizim için çok değerli. Bu nedenle fıstığın geleceğine yapılmış en değerli yatırım olarak değerlendirdiğimiz Türkiye’nin birinci Antep Fıstığı Lisanslı Deposunu Gazi kentimize kazandırdık. Çağdaş ve teknolojik bir alt yapıya sahip olan tesis, inançlı depolamanın yanı sıra eseri işleyen firmalar için de istenilen ölçü, standart ve kalitede eser temini sağlamakta” dedi.

“ÜRÜNLER SINIFLANDIRILARAK ÇUVALLANIYOR”

Antep Fıstığı Lisanslı Depoya kuru kırmızı kabuklu, kırmızı kavlak ve boz kavlak Antep fıstıklarının kabul edildiğini aktaran Akıncı, “Her şeyden evvel başka lisanslı depoların bilakis Antep Fıstığı Lisanslı depoda eserler birbirlerine karıştırılmamakta. Üretici depoya teslim ettiği eserini birebir biçimde geri alabilmekte. Depoya eser getirmek için evvelce rastgele bir randevu almaya yahut farklı bir süreç yapmaya gerek yok. Depoya kabul edilen Antep fıstığı temizleme sürecine tabi tutulduktan sonra laboratuvar ortamında sınıflandırması yapılarak barkod sistemiyle çuvallanmakta ve daha sonra özel kafeslerde müdafaa altına alınmakta. Üretici çuvallanarak kafes sisteminde koruma edilen eserini istediği vakit geri alabildiği üzere Türkiye Eser İhtisas Borsası aracılığıyla elektronik ortamda satışını da gerçekleştirebilmekte. TÜRİB üzerinden yapılan bu satışlarda eser bedeli mudiinin yatırım hesabına geçmeden eser hiçbir biçimde karşı tarafa teslim edilmemekte” halinde konuştu.

“DEVLET DAYANAKLARI SAĞLANMAKTA”

İnançlı ve sağlıklı depolama, tüm risklere karşı muhafaza ve elektronik eser senedi (ELÜS) ile kolay alım-satım imkânı sağlayan Antep Fıstığı Lisanslı Deponun üreticilere çeşitli devlet takviyeleri sağladığına da vurgu yapan Akıncı, “Antep fıstığını, lisanslı depoda koruma eden üreticilerimize devletimiz tarafından ton başına 100 TL nakliye takviyesi, ton başına 30 TL aylık depo kira takviyesi ve parti başına da 25 TL tahlil takviyesi verilmekte. Tüm bunların yanı sıra çiftçilerimize Elektronik Eser Senedi (ELÜS) ile kolay alım satım ve finansmana kolay erişim imkânını da tanınmakta” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Share this content:

Yorum gönder