×

Asya borsalarında ABD borç tavanına ait tasalar ile karışık seyir

Asya-Pasifik piyasaları, ABD borç tavanına ait telaşlar ve hayal kırıklığı yaratan ekonomik bilgilerle beslenen üç büyük ABD endeksinden ikisinin arka arda ikinci defa kayıp kaydetmesinin akabinde karışık süreç görüyor.

Tayland’ın para ünitesi, ülkenin muhalefet partisinin yaklaşık on yıllık idaresi sona erdirerek genel seçimlerinde galibiyet elde etme yolunda ilerlemesiyle dolar karşısında güçlendi.

Ülkenin Set Composite’i Pazartesi günü açılışta kısa müddetliğine yüzde 0,3’ten daha yüksek süreç gördü ve en son yüzde 0,2’den daha düşük süreç gördü. Tayland’ın gayri safi yurtiçi hasılası yıllık yüzde 2,7 ile beklenenden fazla büyüdü.

Avustralya’dan S&P/ASX 200, Güney Kore’den Kospi ve Kosdaq sırasıyla yüzde 0,52 ve yüzde 1,61 ile birlikte yüzde 0,17 düştü. Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,4 yükselirken Topix de Pazartesi günü yüzde 0,49 yükseldi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi marjinal düşüş yaşarken, anakara Çin piyasaları karışıktı. Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 0,82 düştü, fakat Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,11 yükseldi.

Share this content:

Yorum gönder