×

Fed/Barkin: Enflasyon yükselirse faiz artırılır

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, Financial Times’a verdiği demeçte, halihazırda enflasyonun Fed’in yüzde 2 maksadına hakikat istikrarlı bir formda düştüğüne yahut iktisatta toplam talebin enflasyon amacına ulaşılmasını sağlamaya yetecek kadar frenlendiğine şimdi ikna olmadığını söz etti.

Barkin, “Eğer enflasyon ısrarcı olur yahut hızlanır ise faizleri daha da artırılmasını önünde bir bariyer yok” dedi.

Barkin, rastgele bir potansiyel çok düzeltmenin hasarını hafifletmek için “istikrarlı” bir yaklaşım izlenmesini desteklediğini de vurguladı.

Haziran toplantısında ne istikamette bir karara takviye vereceğine toplantı yaklaşana kadar karar vermeyeceğini belirten Barkin, istihdam, fiyatlar ve krediler konusunda gelecek datalara bakacağını söz etti.

Barr: ABD bankacılık sistemi sağlam

Öte yandan, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacağı sunuma ait bilgi veren Fed Lider Yardımcısı Michael Barr, ABD bankacılık sisteminin sağlam olmaya devam ettiğini ve mudilerin mevduatlarının inançta olmaya devam ettiğinden emin olabileceklerini söyledi.

SVB’nin batmasına yönelik değerlendirmelerde de bulunan Barr, SVB idaresinin Banka’nın risklerini yönetememesinin bu duruma yol açtığını belirtirken, Fed’in denetmenlerinin de kırılganlıkların büyüklüğünü tam olarak kavrayamadıklarını ve bu nedenle bankanın sorunlarını çözmesini sağlayacak adımların atılamadığını söz etti.

Share this content:

Yorum gönder