×

Global piyasalarda Fed ve borç limiti baskısı

Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalar ve borç tavanı sorunu ABD Borsalarında satışlara yol açarken Çin, Asya Pasifik hareketleri üzerinde belirleyici olmayı sürdürüyor.

S&P 500’ün Salı gününü yüzde 0,6 düşüşle kapamasının akabinde vadeliler ölçülü bir halde toparlanıyor. Asya’da Japon borsaları ülkenin yüzde 1,6 ile beklentiyi aşan büyüme performansı sonrası rallisini sürdürüyor. Salı günü 1990’dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştiren Topix artıda.

Çin’de beklenin altında gelen perakende satış ve sanayi üretimi sonrası gözler PBOC’ye çevrilirken Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 geriledi. Dolar/offshore yuan da 7 düzeyini kırdı.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.230 düzeyinde yatay. ABD 2 ve 10 yıllık tahvil getirileri ikişer baz puan düşüşle yüzde 4,06 ve yüzde 3,52 düzeyinde. 2 yıllık getiri Salı günü yedi baz puan yükselmişti. Salı günü yüzde 1,4’lük sert düşüşle 2.000 doların altına gerileyen spot altının ons fiyatı yüzde 0,1 artıda ve 1.992 dolardan alıcı buluyor.

Fed üyelerinden gelen mesajlar

Fed üyelerinin son konuşmaları Haziran’da faiz artışı ya da sabit durma konusunda Fed içinde farklı fikirlerin olduğunu ortaya koydu.

New York Fed Lideri John Williams halihazırda atılan faiz adımlarının tesirinin kıymetlendirilmesi gerektiğini belirterek “bekle-gör” yaklaşımına daha yakın olduğu sinyalini verdi. Williams, “Önceki adımlarımızın tesir yaratması için aşikâr bir müddet geçmesi gerektiğinin farkındayız” diye konuştu.

Dallas Fed Lideri Lorie Logan ise “daha yavaş sıkılaşmaya gereksinim duyulabileceğini” belirtti. Logan daha aralıklı ve düşük oranlı faiz artırımını tabir eden kademeli siyaset ayarlamasının enflasyonla gayret ve finansal şartlar ortasında istikrar tutturulması için yararlı olabileceğini belirtti.

Salı günü konuşan Fed üyeleri ortasında en şahin tonu belirleyen Richmond Fed Lideri Thomas Barkin ise gerekirse daha fazla faiz artırma konusunda “rahat” olacağını lisana getirdi. Bloomberg TV’ye konuşan Barkin “Faiz artışlarının gecikmeli tesirlerini görmek isterim lakin tıpkı vakitte enflasyonun düştüğünü de görmek istiyorum” dedi.

Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee ise haziran ayı faiz kararı hakkında konuşmak için şimdi erken olduğunu belirtti.

Share this content:

Yorum gönder