×

Hindistan G20 öncesi gecekondu mahallelerini temizliyor

Hindistan’da 9-10 Eylül’de düzenlenecek G20 Başkanlar Tepesi öncesi başşehir Yeni Delhi’de hazırlıklar devam ederken güvenlik tedbirleri artırıldı.

Hindistan polis yetkilisi, 50 binden fazla polisin G20 Önderler Tepesi için vazife yapacağını bildirdi.

Yeni Delhi’de ayrıyeten gecekondu mahallelerinde de paklık başladı.

2011’deki son hükümet nüfus sayımına nazaran başkentte yaklaşık 16 milyon insan yaşıyor, ancak Yeni Delhi merkezli niyet kuruluşu Center for tarafından hazırlanan bir rapora göre bunların sadece %23,7’si “planlı” yahut “onaylanmış” mahallelerde yaşıyor.

Geri kalanlar belirlenmiş gecekondu mahallelerinde, köylerde ve müsaadesiz mahallelerde yaşıyor.

YOKSUL AİLELER KALACAK YER BULAMIYOR

Bu, Hindistan hükümetinin büyük ölçekli bir milletlerarası aktiflik öncesinde gecekondu yahut gecekondu yıkımları gerçekleştirdiği birinci sefer değil.

2010 yılında, artık muhalefette olan Hindistan Ulusal Kongresi iktidardayken, dilenciler Yeni Delhi sokaklarından taşınmaya zorlandı ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları öncesinde gecekondu mahalleleri yok edildi ve başkentteki on binlerce kişinin hayatı altüst oldu.

Sosyal aktivist Mander, hükümetin müsaadesiz yerde yaşadıkları için fakir aileleri maksat almasının adil olmadığını söyledi.

Başbakan Narendra Modi’nin G20’de çağdaş bir muhteşem güç imajı yansıtmak istese de hükümet, ülkenin en esaslı ve kalıcı problemlerinden birini saklamakla suçlanıyor.

 

 

 

Share this content:

Yorum gönder