×

Hindistan G20 öncesi ismini de değiştiriyor!

Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti, bu haftaki G20 tepesine katılan konuklara gönderilen akşam yemeği davetiyelerinde Hindistan ismini Sanskritçe bir sözle değiştirdi.

Hindistan Devlet Lideri Droupadi Murmu, G20 iştirakçilerine gönderilen davetiyede “Hindistan Devlet Başkanı” yerine “Bharat Devlet Başkanı” olarak anılıyor. 1,4 milyardan fazla nüfusa sahip bu ülke resmi olarak iki isimle biliniyor: Hindistan ve Bharat, fakat birincisi hem yurt içinde hem de memleketler arası alanda en yaygın formda kullanılıyor.

Bharat, birçok tarihçinin kökeninin erken Hindu metinlerine dayandığına inandığı eski bir Sanskritçe söz. Kelime tıpkı vakitte Hintçe’de Hindistan manasına da geliyor.

İsimlendirmedeki değişiklik Modi’nin Bharatiya Janata Partisi yetkilileri tarafından destekleniyor. Hindistan isminin İngiliz sömürgecileri tarafından getirildiğini ve “köleliğin simgesi” olduğunu öne sürüyorlar. İngilizler, ülke 1947’de bağımsızlığını kazanana kadar yaklaşık 200 yıl boyunca Hindistan’ı yönetti.

Modi hükümeti, isim değişikliklerinin Hindistan’ın Hindu geçmişini geri kazanma gayreti olduğunu söylüyor.

Uttarkand eyaletinin seçilmiş üst seviye yetkilisi Pushkar Singh Dhami, X’e yaptığı açıklamada, “Kölelik zihniyetine bir darbe daha” dedi. BJP başkanı Dhami, gönderisinde G20 yemeği davetini paylaştı.

KAYNAK: HABER7

Share this content:

Yorum gönder