×

Japonya beklentilerin üzerinde büyüdü

Japonya İktisat Bakanı Shigeyuki Goto, Japonya’nın nominal GSYH’sının 570,1 trilyon yen ile rekor kırdığını söyledi. GSYİH, pandemi öncesindeki tepesini birinci kere geçti.

2023 birinci çeyrekte GSYİH geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 1,6 arttı. Bir evvelki çeyreğe nazaran ise yüzde 0,4 büyüdü.

Ekonomistler GSYİH’nın yıllık yüzde 0,7 ve bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,1 artmasını bekliyorlardı.

BNP Paribas’ın baş ekonomisti Ryutaro Kono, GSYİH bilgilerinin açıklanmasından evvel Mart’a kadar olan üç ayda Japonya’yı ziyaret eden turistlerin harcamalarının “hızla toparlandığını, konut içi harcamalar da süratli bir halde toparlanmış görünüyor” dedi.

Dünyanın en büyük üçüncü iktisadı, ekonomiyi alt üst eden iki buçuk yıllık kuvvetli kovid kısıtlamalarının akabinde Ekim ayında hudutlarını büsbütün yabancı turistlere yine açtı.

Ekonomistler, restoranlar ve oteller de dahil olmak üzere hizmet bölümü merkezli özel tüketimdeki artışın dış ticaretten kaynaklanan olumsuz etkiyi telafi etmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Veriler, mal ve hizmet ihracatının, yavaşlayan global iktisat tabanında ve yen geçen yıl kaydedilen düşük düzeylerinden toparlanırken yüzde 4,2 daraldığını gösterdi.

Share this content:

Yorum gönder