×

Macron abaya yasağını savundu

Genç YouTuber Hugo Decrypte’nun Tiktok kanalından yayınladığı programa katılan Cumhurbaşkanı Macron, ülke gündemine oturan abaya yasağına ait değerlendirmelerde bulundu.

Fransa toplumunda “Cumhuriyete ve laikliğe meydan okuyan” ve “dini berbata kullanan” bir azınlık ile yaşadıklarını, bu durumun bazen “çok kötü” sonuçları olduğunu belirten Macron, 2020 yılında tarih öğretmeni Samuel Paty’nin öldürülmesine işaret etti.

“Sorunun giderildiği bir ülkede yaşıyormuşuz üzere yapamayız.” diyen Macron, abaya yasağına ait olarak ulusal seviyede “net” olmamaları halinde alanda misyon yapan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin baskı ile karşı karşıya olacağını savundu.

Yasağın kimseyi “etiketlemek” için olmadığını öne süren Macron, okullarda “tek tip” kıyafet uygulamasının denenmesine sıcak baktığını söz etti.

MACRON’UN SÖZLERİ REAKSİYON TOPLADI

Abaya yasağına ait açıklamaları nedeniyle Macron toplumsal medyada eleştirilirken, sol partilerin yer aldığı Nupes ittifakındaki siyasilerden de reaksiyon gecikmedi.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Jerome Legavre, “Emmanuel Macron için, abaya giyen kızlar öğretmenlerinin başını kesmek isteyen şüpheliler mi, bu mu? (Macron) Ne arıyor? Daha berbat çatışmalar çıkarmayı mı?” diyerek Macron’a reaksiyon gösterdi.

LFI milletvekili Louis Boyard ise programdaki açıklamalarında “abaya ile tarih öğretmeninin öldürülmesi ortasında paralellik kurduğu” gerekçesiyle Cumhurbaşkanı’nı eleştirdi.

Ülkede 16 Ekim 2020’de tarih öğretmeni Samuel Paty, Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine göstermesinin akabinde öldürülmüştü.

KAYNAK: AA

Share this content:

Yorum gönder