×

OpenAI/Altman: Yapay zeka risklerine karşı yeni kurallar getirilmeli

OpenAI CEO’su Sam Altman, ABD’li milletvekillerini süratle gelişen yapay zeka teknolojisini düzenlemeye çağırdı ve bunun önümüzdeki yıl ABD seçimleri öncesinde “etkileşimli dezenformasyon” sağlama potansiyeline ait kaygıları olduğunu belirtti.

Altman, Salı günü zımnilik, teknoloji ve yasa ile ilgili ABD Senatosu alt komitesi önünde gerçekleştirilen bir duruşmada gelişmekte olan teknolojinin düzenlenmesini memnuniyetle karşıladıklarını ve bağımsız kontroller, lisans verme uygulaması davetinde bulundu.

Altman’a ayrıyeten senatörler tarafından yapay zekanın yaklaşan seçimlerle ilgili olarak kamuoyunu varsayım etme ve etkileme yeteneği hakkında sorular soruldu.

“Seçimleri etkileme yeteneği makul bir kaygı alanı”

“Bu modellerin genel yeteneği birebir etkileşimlerde dezenformasyon sağlama manipüle etme, ikna etmek. Gelecek yıl bir seçimle karşı karşıya kalacağımızı ve bu modellerin daha âlâ hale geldiğini düşünürsek bunun değerli bir kaygı alanı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Altman, milletvekillerini, bu teknolojiyi sunan şirketler için “ifşa açısından beklenenler hakkında yönergeler” oluşturmaya çağırdı. Bununla birlikte, kamuoyunun bu teknolojinin gücünü süratle anlayacağını ekledi.

“Photoshop uzun vakit evvel sahneye çıktığında, bir müddet beşerler Photoshop’lu imgelere nitekim epeyce aldandılar ve akabinde epey süratli bir halde imgelerin Photoshop’lu olabileceği anlayışını geliştirdiler. Bu da benzeri formda olacak” dedi.

Duruşma, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler ve hükümetlerin, Google ve Microsoft üzere Silikon Vadisi kümeleri tarafından geliştirilen teknolojiye dair potansiyel suiistimallere ait artan tasaları ve incelemelerini hızlandırması sonrasında gerçekleşti.

Geçen hafta AB milletvekilleri, ChatGPT üzere sohbet robotlarına getirilen kısıtlamalar da dahil olmak üzere yapay zekanın kullanımına ait katı kurallar üzerinde anlaştılar.

Bu ayın başlarında, ABD Federal Ticaret Komitesi ve Birleşik Krallık rekabet gözlemcisi de bölüme ikaz niteliğinde açıklamalarda bulundular. FTC, “şirketlerin yapay zeka teknolojisini nasıl kullanmayı seçebileceklerine ağır bir halde odaklandığını” söylerken, İngiltere’nin Rekabet ve Piyasa Otoritesi, yapay zeka pazarı için bir inceleme başlatmayı planlıyor.

ABD Kongresi ayrıyeten teknolojiyi yönetmek için nasıl düzenlemeler yapılacağını araştırırken önümüzdeki aylarda daldan daha fazla kaynakla konuşmayı planlıyor. Salı günkü duruşmada, şahsî zımnilik alt komitesine başkanlık eden Connecticut’tan Demokrat senatör Richard Blumenthal, “Yapay zeka riskinin çok olduğu durumlarda, bilhassa kâr emelli ticari mahremiyet ihlalleri ve insanların geçim kaynaklarını etkileyen bahisler kelam konusu olduğunda yapay zeka kullanımına sınırlamalar getirmemiz hatta yasaklamamız gerekir” sözlerini kullandı.

“Bu teknoloji aksi giderse epeyce zıt gidebilir”

Altman, tesirli kurallar oluşturmak için sanayi ve milletvekilleri ortasında işbirliğine muhtaçlık olduğunu söyleyerek, “Bence bu teknoloji aksi giderse, hayli karşıt gidebilir. Ve bu mevzuda sesimizi duyurmak istiyoruz. Bunun olmasını önlemek için hükümetle birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.

Altman, ChatGPT’nin altında yatan teknoloji olan GPT-4 üzere teknolojilerin “bazı işleri büsbütün otomatikleştireceğini” kabul etti, fakat OpenAI’nin “çok daha uygun olacağına” inandığı yeni işler yaratacağını savundu.

Blumenthal, gelişen teknolojiyle ilgili “en büyük kabusunun” “yaklaşan yeni sanayi ihtilali, milyonlarca çalışanın yerinden edilmesi ver çok sayıda kişinin işini kaybetmesi” olduğunu söyledi.

Sosyal medyayı düzenlemek için süratli hareket etmemeye ve “geçmişteki yanılgılarımızı tekrarlamama” dileğine atıfta bulundu.

Son periyotta birçok değerli isim tasalarını lisana getirdi

Son altı ayda inandırıcı insan gibisi yazılar üretebilen üretici yapay zekanın süratli gelişimi, birtakım yapay zeka etik uzmanları tarafından tasayla karşılanmıştı.

Mart ayında, Twitter CEO’su Elon Musk ve 1.000’den fazla teknoloji araştırmacısı ve yöneticisi, OpenAI’nin sohbet robotu için kullandığı temel teknoloji olan GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka lisan modellerinin gelişimine altı aylık bir orta verilmesi davetinde bulunan bir mektup imzalamıştı.

Bu ayın başlarında, yapay zekanın babası olarak kabul edilen Geoffrey Hinton, teknoloji devinde on yıl geçirdikten sonra, toplumsal bölünmeleri artıracağı ve makus aktörler tarafından kullanılabileceği konusunda uyardığı teknolojinin riskleri hakkında özgürce konuşmak için Google’dan ayrılmıştı.

Share this content:

Yorum gönder