×

Penta Teknoloji: “Dijitalleşmeye yıllık 1 milyon dolar ayırdık”

HANDE BERKTAN

Bilişim teknolojilerinin dağıtım alanında faaliyet gösteren Yıldız Holding iştiraklerinden Penta Teknoloji, dijitalleşme kapsamında yıllık 1 milyon dolar AR-GE bütçesi ayırdı.

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Penta Teknoloji Genel Müdürü Fatih Erünsal, teknoloji yatırım planlamalarına dair “Son yıllarda hem global çapta hem de ülkemizde dijitalleşme süreci sürat kesmeden devam ediyor ve günden güne teknolojiye duyulan muhtaçlık artıyor. Buna bağlı olarak bilişim teknolojileri dalı, 2022 yılında da yükselişini sürdürdü. Bu da şirketimizin büyüme dinamiklerine olumlu istikamette tesir etti. Her alanda gelişimi sağlamak için büyük bir yatırım bütçemiz var. Dijitalleşmeyi önemsiyoruz ve yıllık yatırım bütçemizin yarısından fazlasını dijitalleşmeye ayırıyoruz. Yatırım ve sarfiyat toplamına bakacak olursak, dijitalleşme için harcadığımız bütçe yıllık ortalama 1 milyon doları geçiyor” açıklamasını yaptı.

Öne çıkacak teknoloji trendleri neler?

Önümüzdeki devirde öne çıkacak olan teknolojilere ait Fatih Erünsal’ın değerlendirmesi “Yakın gelecekte; bağlanılabilirlik başlığı daha fazla karşımıza çıkacak. Teknolojinin en süratli halde başka taraflara iletebilmesi için öncelikle kontağın çok güçlü olması gerekiyor. Öte yandan 5G ile birlikte transfer suratı artık devrimsel bir niteliğe ulaşacak. Bu herkesin bilgiye her yerden ve anında ulaşması manasına geliyor. Tüm sistemler inanılmaz bir süratle çalışmaya başlayacak ve depolama ünitelerinin kullanımından insanların oyun kesimi ile ilgili deneyim ettikleri bahislere varana dek pek çok şey değişecek. Tekrar önümüzdeki devirde bulut teknolojilerinin de tartı kazanacağını öngörüyoruz. Bulut teknolojisi, vakit ve yerden bağımsız olarak tüm dataya ulaşmayı ve dilediğimiz yerden çalışabilmeyi sağlıyor. Ayrıyeten bu hizmet servisleri geliştikçe, kullandığımız hizmetler için faydalandığımız oranda ödeme yapabilmemizi de mümkün kılıyor. Bulut tabanlı teknoloji uygulamalarını kullanan şirket sayısı her geçen gün artıyor. Bu teknolojinin en değerli özellikleri ortasında çok kolay ölçeklenebilmesi, taşınabilmesi ve farklı bulut servis sağlayıcıların ortamlarında çalıştırılabilmesi geliyor. Bir öbür mevzu ise yapay zeka ve makine öğrenmesi kavramları. Bu teknolojiler evvelce hayatımızda daha az yer alırken bağlanılabilirlik oranının da artmasıyla kullanım alanları çok daha fazla genişleyerek hayatımızın her alanında büyük rol oynayacak” dedi.

“Firmalar yazılım teknolojilerine yatırımlarını artırıyor”

Şirketlerin yazılım alanında yatırımlarının artacağını lisana getiren Penta Genel Müdürü Erünsal “Özellikle yazılım alanında çok süratli gelişmelere şahit oluyoruz. Önümüzdeki periyotta objelerin interneti alanındaki gelişmeler ile birlikte yazılım alanında makul bir işi yapmak üzere dizayn edilmiş yazılımların ön plana çıkacağını söyleyebiliriz. En büyük gelişmenin algoritmalar ve yapay zeka alanında olacağına inanıyoruz. Birçok firma tedarik zincirini geliştirmek için objelerin interneti teknolojilerini ve yapay zeka algoritmalarını kullanarak tam vaktinde üretim usulüne geçiyorlar. Bu sayede yeniden rekabette kendilerine çok büyük avantajlar elde edecekler. Gelecekte bilhassa bilgi depolama teknolojileri alanında da çok fazla gelişme göreceğiz. Dijitalleşme ile birlikte, üretilen data üstel olarak artıyor. Bu da doğal olarak bilgi depolama alanında çok daha fazla yatırıma gereksinim doğuruyor. Datanın süratli ve inançlı bir biçimde depolanması, dataya muhtaçlık duyulduğunda süratli bir halde ulaşılabilmesi her vakit bir öncelik olmaya devam edecek. Bilhassa bilginin işletmelerin en kıymetli varlıklarına dönüştüğü bu devirde, bilgilerin güvenliği alanında yani siber güvenlik alanında yeni yatırımların yapılacağını da öngörüyoruz” dedi.

Penta Teknoloji birinci çeyrekte, cirosunu, yüzde 84 artırarak 3,6 milyar TL.’ye yükseltti.

Finansal performansına dair Erünsal “İçinde bulunduğumuz 2023 yılına güçlü bir başlangıç yaptığımızı söyleyebilirim. Pazar büyüklüğü ve kârlılık açısından büyümeye devam ediyoruz. Yılın birinci çeyreğine ilişkin sayılarımızı yakın periyotta Kamuyu Aydınlatma Platformu ile paylaştık. Penta Teknoloji olarak, 2023 yılının birinci üç aylık devrinde konsolide ciromuzu geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 84 artırarak 3,6 milyar TL’ye ulaştırdık. Yeniden 2022’nin tıpkı devrine nazaran şirketimizin brüt kârı yüzde 74 artışla 254,7 milyon TL’ye yükselirken FAVÖK’ü yüzde 56 artışla 169,3 milyon TL, FAVÖK marjı ise yüzde 4,7 olarak gerçekleşti. Penta Teknoloji olarak kendimize, finansal büyümenin yanı sıra iş ortaklarımıza katma kıymet sağlayacak gayeler koymaya da devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“Gençlerimizi en uygun halde eğitip, hakikat kaynaklara yönlendirmeliyiz”

Yeni jenerasyon teknolojileri üretecek kâfi işgücü var mı? sorumuza Penta Teknoloji Genel Müdürü Erünsal “Türkiye’yi güçlü kılan en değerli ögelerden biri, sahip olduğumuz genç nüfus. Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin her birinden daha yüksek oranda genç nüfusa sahibiz. Bu genç nüfusun en düzgün halde eğitilmesi, gerçek kaynaklara yönlendirilmesi ve nitelikli işgücüne katılması Türkiye’nin hem bugünü hem geleceği bakımından hayati ehemmiyet taşıyor. Gençlerin teknolojiyle olan bağını güçlendirme, Türkiye’deki teknoloji üretimini artırma amacıyla yola çıkarak her yaştan gencin eğitimine, teknolojiye olan ilgisinin artırılmasına, teknoloji teşebbüslerine ve İTÜ Arı Teknokent’te düzenlenen yarışlara her yıl takviye oluyoruz. Ekosistemin nasıl daha cazip hale geleceği konusunda da gündeme alınacak birkaç başlık var. Finans, lojistik, e-ticaret ve aklınıza gelebilecek tüm kesimlerde teknolojinin iş yapış hallerinde vazgeçilmez bir pozisyona gelmesiyle bu alandaki işgücüne gereksinimle hakikat orantılı olarak istihdam oranı da günden güne artacaktır” halinde yanıtladı.

Share this content:

Yorum gönder