×

Petrol talep telaşlarının devam etmesiyle düşüyor

ABD ham petrolü, Eylül ayından bu yana dördüncü haftalık kaybını sınırladıktan sonra varil başına 70 doların altına düştü. Hazine Bakanı Janet Yellen, bakanlığın 1 Haziran’da parasının bitebileceği ikazında bulunurken, ABD’nin borç tavanıyla ilgili temerrüde düşmesini önlemek için görüşmeler devam ediyor.

Petrol, ABD’de muhtemel bir resesyona ait kaygıların OPEC+ tarafından taahhüt edilen arz kesintilerine ağır basmasıyla bu yıl için yüzde 13 düştü. Fizikî varil talebi de zayıf görünürken, rafineri marjları rafinerilerin ham petrolü dizel ve akaryakıt üzere petrol eserlerine dönüştürmekten elde ettikleri karlar düşük kalmaya devam ediyor.

Hedge fonları ve para yöneticileri, spekülatörlerin ABD ham petrolü konusunda daha az aşağı taraflı olmasına karşın, Temmuz 2021’den bu yana global gösterge Brent’te en büyük açık durumu topladı. Yatırımcılar, ülkenin toparlanma suratına ait ipuçları için bu hafta Çin’den gelen değerli ekonomik dataları ve Milletlerarası Güç Ajansı’nın Salı günü yayınlanacak aylık raporunu izleyecekler.

ING Groep NV emtia stratejisi lideri Warren Patterson, “Petrol piyasasındaki hassaslık, meçhul talep görünümü ve ABD borç tavanına ait telaşlar nedeniyle olumsuz olmaya devam ediyor. Piyasa, muhtemelen IEA’nın aylık piyasa raporundaki muhtemel talep revizyonlarını arıyor olacak” dedi.

Share this content:

Yorum gönder