×

TCMB’den menkul değer tesisi uygulamasında değişiklik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası menkul değer tesisine ait uygulama talimatında değişiklik yayımladı. Bankadan yapılan açıklamada müşteri bazında kredi kartı limiti muhakkak bir meblağın üzerinde olanlar için ferdî kredi kartlarıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi cinsine nazaran yüzde 30 oranında menkul değer tesisine tabi olmasına karar verildiği belirtildi. Yapılan açıklamada kelam konusu değişikliğin 16 Mayıs 2023 tarihinden itibaren yapılan kuyum harcamaları ve nakit çekimler için geçerli olacağı kaydedildi.

Kredi tipine nazaran menkul değer tesisine tabi olan ticari nitelikli krediler için ise getirilen kredi büyümesine nazaran öteki ticari nitelikli krediler ile tüketici kredilerinin dahil edildiği, belirlene kredi cinsleri bazında başka ayrı olacak halde bir evvelki hesaplama tarihine nazaran büyüme oranları yüzde 3’ün üzerinde kalan kredi meblağı kadar menkul değerin bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesine karar verildiği açıklandı.

Söz konusu değişiklik 26 Mayıs 2023 hesaplama tarihinde 28 Nisan 2023 hesaplama tarihine nazaran hesaplanan büyüme oranından itibaren geçerli olacak.

TCMB’den yapılan açıklamada bankalara verilen TL dönüşüm gayesinin hesaplanmasında hisse kısmına fiziki altın karşılığı açılan hesaplar da dahil edileceği duyuruldu. TCMB dönüşüm oranına nazaran menkul değer tesisi uygulamasında 31 Mart 2023 tarihi prestijiyle mevcut olmayan lakin fiziki altın karşılığı açılan dönüşüm hesaplarının da hisse kısmına dahil edilmesine, hissede kısmında ise TCMB tarafından yayımlanan Bildiriler kapsamında dönüşümü yapılabilecek 31 Mart 2023 tarihi prestijiyle mevcut olan ABD doları, euro, sterlin altın cinsinden yabancı para mevduat/katılım fonu hesabı bakiyelerinin dikkate alınması karar verildiğini bildirdi.

Söz konusu değişiklikler 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

TCMB Tebliğ’in süreksiz 9’uncu hususu kapsamında dikkate alınan yabancı para mevduat/ iştirak fonunda yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonunun hariç tutulmasına karar verildiğini ve kelam konusu değişikliğin 26 Mayıs 2023 hesaplama tarihinden geçerli olacağını belirtti.

Share this content:

Yorum gönder