×

Altın üç haftanın en düşüğüne yakın

Altın, ABD’nin borç tavanı açmazını çözebileceğine dair iyimserliğin riskli varlıklara ilgiyi artırıp inançlı varlıklara talebi azaltmasıyla yaklaşık üç haftanın en düşük düzeyinde yatay seyretti.

Değerli metal evvelki iki seansa nazaran yüzde 1,7 düşmesi sonrası 1.980 dolar civarına geriledi.

Spot altın ons başına 1978 dolardan süreç görüyor. Ons altın ve bankalar ortası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara nazaran gram altın ise 1258 TL civarında seyrediyor.

Öte yandan Darphane altın sertifikasına nazaran gram altın 1.400 TL’ye karşılık gelirken Kapalıçarşı’da ise 1.359 TL’den alıcı buluyor.

ABD Lideri Joe Biden, müzakerecilerin bir temerrüde düşmemek için bir mutabakata varacaklarına dair itimadını söz ederken Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy de bi muahedeye varılması konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Doların tekrar güçlenmesi de altın üzerinde baskı oluştururken tahvil getirilerindeki artışlar da faiz getirmeyen bedelli metal için olumsuz tesire sahip.

Spot altın geçtiğimiz haftalarda Fed’in sıkılaşma döngüsünde sona gelindiği ve ABD’de borç tavanı açmazına dair kaygıların inançlı varlıklara olan talebi tetiklemesiyle yükselerek rekor düzeylere yaklaşmış lakin ABD’den gelen güçlü ekonomik datalar ve borç limiti kriziyle ilgili gelen optimist açıklamalarla gerilemişti.

Share this content:

Yorum gönder