×

Asya borsaları borç tavanı muahedesi umutlarıyla yükselişte

Asya-Pasifik piyasaları, ABD Lideri Joe Biden ve kongre başkanlarının ABD borç tavanını yükseltmek ve temerrüde düşmekten kaçınmak için bir mutabakata adım adım yaklaşma umutlarıyla yükseldi.

Meclis Lideri Kevin McCarthy, “hafta sonuna kadar bir mutabakata varmanın mümkün olduğunu” söyleyerek, daha fazla müzakere için “daha uygun bir sürecin” başladığını söyledi. Beyaz Saray, Biden’ın müzakerelere odaklanmak için Asya gezisini kısalttığını söyledi.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 1,46 yükseldi ve Topix, yatırımcıların Japonya’nın Nisan ayı ticaret bilgilerini daha fazla değerlendirmesiyle yüzde 1,03 yükseldi. İthalat beklenenden daha fazla düşerken ihracat da ekonomistlerin iddialarını kaçırdı. Asya sabah ticaretinde Güney Koreli Kospi yüzde 0,62 ve Kosdaq yüzde 0,11 yükseldi.

Avustralya’da da pay senetleri yükseldi, S&P/ASX 200 yüzde 0,55 yükseldi ve ülkedeki işsizlik oranı Nisan’da ekonomistlerin yüzde 3,5’lik beklentisini aşarak yüzde 3,7’ye ulaştı.

IG analisti Tony Sycamore bir e-postada, “Ard arda ikinci gün daha yumuşak iç bilgi, şahin bir Avustralya Merkez Bankası’nın Haziran’daki toplantısında tekrar faiz artırmasını engellemek için kâfi olacaktır” dedi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Çarşamba günkü geç satıştan sonra toparlandı ve yüzde 1,3 yükseldi. Anakara Çin piyasaları da yükseldi, Shenzhen Bileşik Endeksi yüzde 0,18 ve Shanghai Bileşen Endeksi yüzde 0,44 arttı.

Wall Street’teki pay senetleri çarşamba gününü üç ana endeksin de yüzde 1’in üzerinde artmasıyla ve Nasdaq Composite’in yüzde 1,28 ile en yüksek bedel kazanmasıyla yükselişle kapattı. Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 1,24 ve S&P 500 yüzde 1,19 yükseldi.

Share this content:

Yorum gönder