×

BT Group’tan 40-55 bin kişilik işten çıkarma planı

Merkezi İngiltere’de bulunan telekomünikasyon şirketi BT, 2030 yılına kadar 40 ila 55 bin ortasında çalışanını işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Şirketin 31 Mart 2022-31 Mart 2023 finansal yılı sonuçlarına nazaran, BT’nin gelirleri bir evvelki yıla nazaran yüzde 1 düşerek 20,7 milyar sterlin oldu. BT’nin vergi öncesi karı da yüzde 12 gerileyerek 1,7 milyar sterline indi.

BT, maliyetlerini azaltmak ve karını artırmak için 2028-2030 finansal yıllarında toplam çalışan sayısını 130 bin düzeyinden 75 ila 90 bin ortasına çekmeyi planladığını açıkladı.

Bu, şirketin toplam çalışan sayısını 7 yıla kadar yüzde 40’ın üzerinde azaltacağı manasına geliyor. Mart sonu itibariyle şirketin 97 bin 148 tam vakitli çalışanı vardı ve bunların yaklaşık üçte biri Openreach ağ kısmı için çalışıyordu.

Şirkette dijitalleşmenin artmasıyla daha az çalışana muhtaçlık duyulacağı öngörülüyor.

BT, bakır tabanlı ulusal ağını daha yüksek süratli fiber ilişkilere yükseltmeyi ve daha çağdaş altyapıyı 2026’nın sonuna kadar 25 milyon meskenin kullanımına sunmayı planlıyor. Bu gerçekleştirilip iç sistemlerde iyileştirilme gerçekleştirildiğinde şirketin daha az mühendise ve teknisyene muhtaçlığı olacağı bedellendiriliyor.

BT Group CEO’su Philip Jansen 2020 maliyet tabanına kıyasla 2025’in sonuna kadar yılda 3 milyar sterlin (3,7 milyar dolar) tasarruf hedefleyerek kârını artırmaya çalışırken son yıllarda işgücünü sessizce küçültüyor. Şirket, 2019’dan beri daha yüksek sayıda işten çıkarmaları tartıyor.

Jansen, şirketin finansal sonuçlarına ait değerlendirmesinde, makroekonomideki zorluklara karşı gayret etmelerine karşın son 4 yılda stratejilerine bağlı kaldıklarını belirterek, “Çalışma biçimimizi dijitalleştirmeye ve yapımızı kolaylaştırmaya devam ederek 2020’lerin sonunda çok daha küçük bir iş gücüne muhtaçlığımız olacak ve maliyetlerimiz değerli ölçüde azalacak. Yeni BT Group, daha sade bir tertibe sahip olacak” sözlerini kullandı.

Vodafone da bu hafta sadeleşme stratejisi kapsamında 3 yıl içinde 11 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

BT Group payı bu yıl şu ana kadar yüzde 32 artış gerçekleştirdi.

Share this content:

Yorum gönder