×

EGEPLASDER/Gençer: İkili kur var, hangisine inanacağız?

Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) İdare Heyeti Lideri ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Lider Yardımcısı Şener Gençer, bankaların ihracatçıdan 19,60 TL’den aldıkları doları, vatandaşa ve sanayiciye 21,35 TL’den sattıklarına dikkat çekerek, “Türkiye’de an prestijiyle iki farklı döviz kuru bulunuyor ve bu iki kur ortasında 175 kuruş fark var. Endüstriciler olarak hangi kurun gerçek olduğunu bilmiyoruz. Hammadde ve orta malı ithal ederek üretimine devam etmek isteyen ihracatçı, 19,60’a sattığı doları 21,35 TL’ye geri almak zorunda kalıyor. Yüksek maliyetlerle başa çıkamayan üyelerimiz bir de kur ziyanına katlanmak zorunda kalıyor.” dedi.

“Adeta paralel kur periyodu yaşıyoruz”

Plastik bölümünün hammaddede yüzde 90’a yakın oranda ithalata bağımlı olduğunu, yerli üreticinin de satışlarını dolar kuru ile yaptığını hatırlatan Şener Gençer, endüstricinin ürettiği eserin fiyatını belirlemekte zorlandığını, bankaların elde ettiği fahiş kârlara kamu otoritesinin bir an evvel dur demesi gerektiğini söyledi.

Bankalar ortası piyasa ile özgür piyasadaki döviz kurları ortasında ise kimi vakit 3 TL’ye varan fark olduğuna dikkat çeken EGEPLASDER İdare Konseyi Lideri Gençer, şu değerlendirmeyi yaptı:

Türkiye çift para üniteli ülke özelliğine bir de çift döviz kuru olan ülke özelliğini ekledi. Adeta paralel kur devri yaşıyoruz. Hür piyasa ile bankalar ortasındaki fark açıldıkça, ihracatçının ziyanı katlanıyor. İhracatçı işi gücü bırakıp, çanta ile döviz ofislerine gidemez.

Geçen yıl Nisan ayından bugüne İhracat Bedeli Kabul Evrakı ile (İBKB) yurda giren ihracat gelirlerinin yüzde 40’ı esasen TL’ye çevrilmek zorunda. Üretim maliyetleri ve kur dengesizliği ortasına sıkışan sanayicimiz, TL ve Yabancı Para cinsinden krediye ulaşmakta da büyük dert yaşıyor. Krediye erişimin adeta durma noktasına geldiğini söylememiz mümkün. Kredi maliyetlerini yüzde 40’lara çıkaran özel bankalar 2-3 ay üzeri vadedeki çekleri kabul etmiyor. Kamu bankaları ise yüzde 18,5-20 faizle yalnızca limiti olan firmalara ve harcama karşılığı kredi kullandırıyor. Türk iktisadında çarkların dönmesi için krediye ve dövize erişimde hiçbir aksaklık olmaması gerekiyor.”

Share this content:

Yorum gönder