×

Galatasaray’ın rakibi olabilirdi… Futbola aşık bir kasaba, bu türlü bir kadro dünyada yok! Elektrikçi kaleci, pizzacı golcü, polis antrenör…

Derleyen: Caner İşbeğendiren

Bu küçük kasaba kulübü, yarı vakitli futbolcularla donanmış yarı profesyonel sınıfta gayret ediyor. Kadrodaki birçok oyuncunun da farklı meslek kümelerinde çalıştığı bilinmektedir. Faroe Adaları’nda futbola ilgi bir oldukça yüksek. Lakin futbol, bir çıkar kapısı olmaktan fazla daha çok toplumsal aktivite ve hobi olarak bedellendiriliyor.

EN BAŞARILI İKİNCİ TAKIM 

Faroe Adaları Ligi’nde toplamda 20 lig şampiyonluğu bulunan Kİ Klaksvik, 24 şampiyonluğa sahip olan HB Torshavn’ın akabinde en fazla şampiyon olan ikinci kadro konumunda. Avrupa kupaları elemelerinden tanıdığımız B36 Torshavn ise 11 şampiyonlukla ülkenin 3. büyük ekibi pozisyonunda.

PROFESYONELLEŞMEK İSTEMİYORLAR

Kİ Klaksvik kulübünün lideri Tummas Lervig’in beyanına nazaran, kulüpteki kimse kadronun büsbütün profesyonelleşmesini istemiyor. Hem futbolcular hem kulüp idaresinden sorumlu olan beşerler, futbol dışındaki işlerinden ve patronlarından epey mutlu.

İŞLERİN AKSAMAMASI İÇİN TEK YOL GALİBİYET

Klaksvik’te taraftarların da maçlara ilgisi epey ağır. Grup kazandığında bölgede yer alan balık fabrikasında işler süratli ve yeterli ilerliyor. Lakin kadro kaybederse, çalışma oranı daha berbata gidiyor.

FUTBOLA VE EKİBİNE AŞIK BİR KASABA

Takıma ilgi öylesine yüksek ki, geçen yıl B36 Torshavn’a karşı oynanan şampiyonluk maçı için kasabanın %70’i gruplarına takviye olmak için Torshavn’a gitmişti.

STATLARI UEFA KRİTERLERİNİ KARŞILAMIYOR

Lig maçlarını 524 oturma kapasitesine sahip olan lakin maç günlerinde ayaktakilerle birlikte 2600 seyirciye kadar çıkan Vid Djupumyrar’da oynayan Klaksvik, stadının UEFA kriterlerini karşılayamadığı için Avrupa kupası maçlarını Faroe Adaları Ulusal Takımı’nın da kullandığı Torsvollur’da oynuyor. 

AVRUPA GELİRLERİ AKADEMİYE VE BAYAN FUTBOLUNA

Tarihinde birinci kere Avrupa kupası kümelerinde gayret edecek olan Klaksvik, bu sezonki yol haritasını da çizdi. Avrupa Konferans Ligi müsabakalarından elde edilecek gelir, oyunculara daha fazla maaş yerine kulübün akademisine ve bayan futboluna yatırım emelli kullanılacak.

Kulüpteki yarı profesyonel oyuncuların aylık maaşları da 1000 ila 6000 dolar ortasında değişkenlik gösteriyor. Tavan maaş 6000 dolar iken, hem ligin hem de grup ortalaması 3000 dolar civarında.

En merak edilen konu hiç kuşku yok ki kulüpteki çalışanın ve futbolcuların saha dışındaki meslekleri… Avrupa Konferans Ligi kümelerinde Lille, Olimpija Ljubljana ve Slovan Bratislava ile karşılaşacak olan Faroe Adaları takımında kim ne iş yapıyor, neyle meşgul, FANATİK olarak tüm bu bilgileri sizler için derledik.

BALIKÇILIK YAYGIN MESLEKLERİN BAŞINDA

Roi Clementsen – İdare Konseyi üyesi ve İş Geliştirme Müdürü

Clementsen, Kasım 2022’den beri balıkçılık sanayisindeki değerli tedarikçilerden KBI şirketinin genel müdürü (CEO) olarak çalışıyor. Uzun yıllar satış ve pazarlama işleriyle haşır neşir olmuştur.

Magne Hoseth – Klaksvik’in teknik direktörü

Eski bir Molde efsanesi olan Hoseth, futbol dışında bir iş yapmıyor. Magne Hoseth’in yakın devirde lokal medyaya verdiği bir röportajda ilgimizi çeken en değerli konu, futbolcuların çalıştıkları ana işlerinden ötürü planlayamadıkları yeme içme sistemi. Hoseth; “Herkesin idmana gelmeden evvel ne yediğini ve ne vakit yediğinden emin değilim.” demişti. Oyuncular, idmanlara mesai çıkışı geldikleri için idman verimliliği konusunda da kaygılarını lisana getirmişti. Hoseth birebir vakitte futbolculuk yıllarında Molde’nin Eliteserien’de en çok gol atan futbolcusu unvanına da sahip.

ESKİ ANTRENÖR NARKOTİK POLİSİYDİ

Kulübün bir evvelki teknik yöneticisi olan Mikkjal Thomassen, ekipten geçtiğimiz yıl ayrıldı. 7 yıl boyunca grubu çalıştıran Thomassen, 14 yıl boyunca eski narkotik polisi olarak misyon yaptı. Antrenörlükte kendini geliştiren Thomassen, şu anda Norveç’in Fredrikstad kulübünü çalıştırıyor.

TAM VAKİTLİ YÖNETİCİ YARI VAKİTLİ GOLCÜ

Arni Frederiksberg – Forvet

Takımın en kıymetli gol ayağı olan Frederiksberg, Mart 2023’ten bu yana Norveç patentli dondurulmuş pizza eserlerini satan bir şirketin genel müdürü (CEO) olarak çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde bir röportajında 08:00-16:00 saatleri ortasında çalıştığını, 17:00-20:00 saatleri ortasında da idmanlara gittiğini söylemişti. Finans alanındaki tecrübeleri bankacılık geçmişine dayanıyor. Öncesinde 11 yıllık bankacılık tecrübesi var. İki yıl stajyer kredi danışmanlığı yaptı. Sonrasında da 5.5 yıl boyunca Banka Yatırım Danışmanlığı yaptı.

DAVALIK SOL BEK

Patrick Da Silva – Sol bek

Annesi Brezilyalı babası Danimarkalı olan Patrick Da Silva, 2020 yılında toplumsal medya uygulaması olan Snapchat üzerinden 14 yaşındaki bir kıza müstehcen manzaralarını göndermesinin akabinde kızın ailesiyle davalık olup kulübü Lyngby tarafından gönderilmişti. Taciz cürmünden karar yiyen futbolcu, 20 gün mahpus cezasına çarptırıldı. Sonrasında kontrollü hürlükle tahliye oldu. 8 ay boyunca resmi maç yapmadı. Artık ise Klaksvik ismine uğraş ediyor.

DEVLERİ REDDEDEN BÜYÜK OLAYLARIN ADAMI

Vegard Forren – Stoper

Molde efsanesi olan 35 yaşındaki deneyimli Norveçli’yi, bir devir AC Milan, Newcastle United, Liverpool, Hoffenheim, Lazio ve Kopenhag istedi. 2011’de Belçika takımı Club Brugge’ü tam iki sefer reddetti. 2012’de Norveç’in en güzel savunmacısı oldu. Akabinde Ocak 2013’te Premier Lig gruplarından Southampton’a 4 milyon pound karşılığında transfer oldu. 3.5 yıllık bir mukavele imzalasa da Temmuz 2013’te tekrar Molde’ye döndü. Mart 2017’de Brighton’a gitti lakin Temmuz’da tekrar Molde’ye döndü. Forren, kulüpte oyuncuların para cezalarından toplanan parayı kumar borcundan ötürü çalmasından dolayı Mayıs 2020’de kulüpten gönderildi. Haziran 2020’de Brann’la anlaştı. Ağustos 2021’de stadyumda bir gece gizlice ekip arkadaşlarıyla parti düzenledi. Partide bir bayana tecavüz etmekle suçlandı. Suçlamaları reddetti ve Ekim 2021’de yetersiz kanıt nedeniyle davası düştü. Brann’la da kontratı feshedildi. Tecrübeli isim, mesleğinin son periyotlarında Klaksvik’le beyaz bir sayfa açtı.

Börge Petersen – Stoper

Takımın ana rotasyon modüllerinden biri olan Petersen, stoper mevkiinde oynuyor. Börge Petersen de saha dışında makinist olarak dikkat çekiyor.

KÜLTÜR BAKANININ OĞLU

Pall Klettskard – Forvet

Klettskard’ın annesi siyasetçi ve 2008 yılında ülkenin eski Kültür Bakanı olarak vazife yapmıştı. Pall, ana işi olmasa da koyun gütme ve balina avcılığı aktivitelerine katılıyor. Evli olan oyuncunun, Oluvu isminde 4 yaşında bir oğlu var.

GÜNDÜZLERİ BOŞ GEZENLER KULÜBÜ

Luc Kassi – Orta saha        

10 yıl Stabaek forması giyen Kassi, oranın figür isimlerinden birisiydi. Bu yıl Klaksvik’e transfer olan Luc Kassi de futbol dışında bir öbür işle iştigal etmeyenlerden. Kadro arkadaşlarının bir kısmı gündüz mesai yaparken, Kassi ve birkaç arkadaşı da gündüzleri geziyor, kafeteryalarda oturup kahve içiyor yahut meskenlerinde sinema keyfi yapıyor.

İSRAİLLİ BABA, FAROELİ ANNE

Rene Shaki Joensen – Orta saha

Kariyeri ve hayatı Danimarka ve Faroe Adaları’nda geçse de sık sık İsrail’e de ziyaret gerçekleştiren Joensen’in babası İsrailli. 2017’de babasına yaklaşabilmek için İsrail’de talihini denedi. Üç farklı kulüpte denendi lakin kulüplerin mali durumları sebebiyle işler istediği üzere gitmedi. Babasının İsrail’de bir öbür bayandan kızı yani üvey kardeşi de olan Joensen’in bedeninde İbranice ‘Önce Aile’ dövmesi bulunuyor. Futbol dışında da kulübün ana sponsorlarından olan EL-IN firmasında elektrikçi olarak çalışıyor.

GURBETTE BÜYÜMÜŞ BİR FAROELİ

Oddmar Faroe – Stoper

17 yaşına kadar İskoçya’da yaşayan Odmar, sonrasında Faroe Adaları’na taşındı. Babası İskoçya’da diş hekimliği yaptığından dolayı 3 yıl İskoçya’da futbol oynadı. Bu müddette İskoçya’da Robert Gordon Üniversitesi’nde spor akademisinde okudu. 2014’te temelli Faroe Adaları’na döndü. KSS Klaksvikar Sleipidtod isimli tekne ve gemi tamiratı yapan bir şirketin 4 yıldır satış temsilciliğini yapıyor.

BİRAZ FİNANS BİRAZ FUTBOL

Oli Poulsen – Orta saha 

Saha dışındaki mesleği muhasebecilik olan Oli Poulsen, Danimarka’da Aarhus Üniversitesinden mezun oldu. Tam 5 yıldır da Klaksvik ekibinin bir kesimi olan Poulsen, solak ve oyunu hem ofansif hem defansif olarak iki istikametiyle de oynuyor.

VEFALI EVLAT

Mads Boe Mikkelsen – Ofansif orta saha

Aslen Danimarkalı olan Mikkelsen, anne tarafından da Faroeli. Büyükannesi Karen’ın konutu, Klaksvik’ten 10 dakika uzaklıkta bir arada. Klaksvik’e transferi gerçekleştiğinde farklı bir meskene çıkacak durumu olmasına karşın bir müddet büyükannesinde yaşadı ve ona dayanak oldu. Faroe Adaları’nda kuzenleri ve bir amcası da yaşıyor. Mikkelsen de saha dışında elektrikçi olarak çalışıyor.

 

AĞABEY-KARDEŞ DAYANIŞMASI 

Takım kaptanı Jakup Andreasen (25) ve kardeşi David Andreasen (19)

Takım kaptanı olan Jakup Andreasen, işletme ve bakım mühendisi olarak çalışmaktadır. Jakup birebir vakitte otomasyon mühendisliği okuyor. Babaları da 20 yıl futbolculuk yaptı. Hatta Faroe Adaları’nda nüfusun takribi %10’u (Ortalama 5.000) futbolla iştigal ettiğinden faal her futbolcunun aile geçmişinde kesinlikle bir futbol kıssası barınır.

HAALAND’LA BİRLİKTE OYNADI

Sivert Gussias – Forvet

Molde akademisinden yetişen Gussias, bir periyot Haaland’ın yedeğiydi. Efsane futbolcu ve şimdilerin teknik adamı olan Ole Gunnar Solskjaer’le birlikte çalıştı. Norveçli oyuncu, forvet mevkiinde oynuyor. O da saha dışında gündüzleri gezmeyi tercih eden kümenin bir ferdi.

TAKIMIN TANINAN MESLEĞİ ELEKTRİKÇİLİK

Hannis Jansson Matras –  Kaleci  

Takımın yedek kalecisi olan Matras da, kulübün ana sponsorlarından olan konut dokuması ve dekorasyon firması EL-IN’in elektrik işlerinden sorumlu işçi olarak çalışıyor.

Joannes Kalsö Danielsen – Sağ bek

Danielsen de birtakım ekip arkadaşları üzere kulübün sponsoru olan EL-IN firmasında elektrikçi olarak çalışıyor.

Jonathan Johansson – Kaleci 

Takımın en kıdemli isimlerinden ve as kalecisi olan İsveçli file bekçisi Johansson, 2021 yılında futbolu bırakıp Klaksvik’te elektrikçi olarak çalışmaya başlamıştı. 2023’ün Nisan ayında bir arkadaşının ricasıyla hobi olarak bir amatör kulüpte stoper olarak oynaması istendi. Klaksvik’te kısa periyodik bir kaleci krizi yaşanınca teknik yönetici Magne Hoseth’in davetiyle Haziran’da tekrar Klaksvik’e döndü. Kız arkadaşı Amalie de Norveç’te itfaiye çalışanı olarak çalışıyor. Çift, çalışma hayatından kalan vakitlerde Norveç fiyortlarında kamp yapmayı tercih ediyor.

DAĞITIM ONUN GÖREVİ

Heini Vatnsdal – Stoper     

Takımın deneyimli isimlerinden biri olan Vatnsdal, stoper mevkiinde oynuyor ve saha içinde pasör kimliğiyle dikkat çekiyor. Saha dışında da kamyonet sürücülüğü yapan tecrübeli oyuncu, saha içinde de dışında da servis ve dağıtımla uğraşıyor. 

HANIMCILIĞIN ZİRVESİ

Claes Kronberg – Sağ bek

Gerçek mevkisi sağ bek olan lakin kanat forvet olarak da vazife alabilen, grubun adeta joker oyuncusu olan Danimarkalı futbolcunun gerçek ismi Claes Phillip Jorgensen. Aktris eşi Simone Kronberg’in soy ismini almayı tercih eden Danimarkalı sağ bek, 2014’ten beri eşinin soyadıyla mesleğine devam ediyor. Futbol harici vakitlerinde da eşine ilişkin olan ve mücevherat satışı yaptığı bir e-ticaret teşebbüsüne dayanak olup ona eşlik ediyor.

MARKA ELÇİLİĞİ YAPIYOR

Hallur Hansson – Orta saha

Hansson, mesleğinin değerli bir kısmını Danimarka’da geçirdiği için ünlü futbolcu Christian Eriksen’in de marka elçiliğini yaptığı Danimarka üretimi olan güç içeceği markası State’in temsilci yüzlerinden birisi olarak misyon yapıyor.

TEK İŞİ KESİCİLİK

Simun Kalsö – Stoper

Takımın rotasyon modüllerinden biri olan Kalsö de, saha dışında marangozluk yapıyor. Saha dışındaki vakitlerinde ahşap kesen savunmacı, futbol alanında da rakip atakları kesmek için gayret ediyor.

SANAT FUTBOL İÇİNDİR

Johan Josephsen – Forvet 

Takımın genç isimlerinden olan Josephsen de, fotoğrafla uğraşıyor. Futboldan kalan vakitlerinde portreler çizen genç santrafor, sanatla futbolu birlikte yürüten az atletlerden.

GENÇLER BİLİME MERAKLI

Takımın genç oyuncuları olan Olaf Hansen, Jonn Johannesen, Roi Hentze ve Silas Gaard yakın periyotta teknik okuldan mezun oldular. Geçtiğimiz Mart ayında okulun organize ettiği bilim müsabakasına katıldılar. Heyetlerin belirlediği 42 kadrodan biri olarak Nisan’da ülkelerini Güney Afrika’nın Cape Town kentinde temsil ettiler. Ekibin gençlerinin bilime olan ilgisi, umarım dünyadaki tüm genç atletlere ilham olur.

Share this content:

Yorum gönder