×

Global borçlar birinci çeyrekte 305 trilyon dolara çıktı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), “Küresel Borç Monitörü” raporunu yayımladı.

Rapora nazaran, merkez bankaları faiz oranı artışlarının suratını yavaşlatarak piyasa kırılganlıklarına karşılık verirken, global borç meblağı, birinci çeyrek sonu prestijiyle 2022 sonuna kıyasla 8,3 trilyon dolarlık artışla 305 trilyon dolara çıktı.

Borcun dağılımına bakıldığında, hanehalkına ilişkin borçlar birinci çeyreğin sonu prestijiyle 57,6 trilyon dolar, finansal olmayan şirketlere ilişkin borçlar 91,9 trilyon dolar, kamuya ilişkin borçlar 85,7 trilyon dolar ve banka üzere finansal şirketlere ilişkin borçlar 69,8 trilyon dolar oldu.

Gelişmekte olan piyasalardaki borç, yılın birinci çeyreğinde 100 trilyon doları aşarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkarken, bu sınıftaki ülkelerin yüzde 75’inin borcu artış gösterdi.

Gelişmiş iktisatların toplam borcu ise birinci çeyrek sonu prestijiyle 204,2 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Borcun GSYH’ye oranı yaklaşık yüzde 335 oldu

Küresel borcun GSYH’ye oranı birinci çeyreğin sonu prestijiyle yüzde 335’e yakın bir düzeyde istikrar kazandı.

Toplam GSYH’ye oranları dikkate alındığında, birinci çeyrekte hane halkına ilişkin borçlar yüzde 62,5’ten yüzde 62’ye, kamuya ilişkin borçlar yüzde 96’dan yüzde 95,5’e, finansal şirketlere ilişkin borçlar yüzde 79,6’dan yüzde 79,5’e inerken, finansal olmayan şirketlere ilişkin borçlar yüzde 95,9’dan yüzde 96,3’e çıktı.

Gelişmekte olan piyasaların toplam borç oranı birinci çeyrekte yüzde 250 olurken, gelişmiş iktisatların borç oranı ise yüzde 383,2 olarak hesaplandı.

Küresel borcun artması bekleniyor

Toplam 305 trilyon dolarla salgın öncesi düzeyinden 45 trilyon dolar daha yüksek olan global borcun, süratle artmaya devam etmesi bekleniyor.

Yaşlanan nüfus, artan sıhhat maliyetleri ve kıymetli iklim finansmanı boşlukları dahil faktörler, hükümet bilançoları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, artan jeopolitik tansiyonların de orta vadede ulusal savunma harcamalarında daha fazla artışa yol açacağı varsayım ediliyor.

Özellikle faiz oranlarının daha uzun mühlet yüksek kalması durumunda, bunun memleketler arası borç piyasaları üzerinde değerli tesirleri olacağı öngörülüyor.

Share this content:

Yorum gönder