×

IBM ve Google’dan ortak kuantum fonu

ABD ve Japonya kuantum teknolojileri alanında süratle yükselen Çin’in önünde kalmaya çalışırken IBM ve Google, Chicago Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi’nde kuantum hesaplama araştırmaları için 150 milyon dolar kaynak sağlayacak.

Kuantum bilgisayarlar bir ilaç molekülünün beden proteinleriyle nasıl etkileşime gireceğini yahut pillerin atomik ölçekte nasıl çalıştığını modellemek üzere klasik bilgisayarların tek başına çözemediği problemleri çözmeye yardımcı olabilecekleri gerekçesiyle en tanınan araştırma alanlarından biri olarak bedellendiriliyor.

Çin şifreleme ve silah için kullanılacak gereçlerde muhtemel uygulamalara sahip olan kuantum hesaplama alanına önemli yatırımlar yaptı.

ABD’li araştırmacılar, Çin’deki laboratuvarların son vakitlerde çoklukla devlet medyasında öne çıkarıldığı formda ilerleme gösterdiğini ve birtakım alanlarda rekabetçi hale geldiklerini belirtti.

Öte yandan kuantum hesaplama uzmanları bu teknolojinin gerçek dünyada yararlar sağladığından emin olabilinmesi için daha fazla temel çalışmanın yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

ABD tarafında ise müttefiklerine daha fazla güvenme ve ABD’de eğitim alarak ülkesine dönen Çinli öğrencilerle ilgili tenkitler gelmeye başladı.

ABD-Japonya paydaşlığı, güvenlik ve ekonomik büyüme ile ilgili sonuçlar verebilecek bilimsel araştırmalarla ilgili Çin ile ortalarında Japonya ve Batı Avrupa ülkeleri üzere müttefiklerin de olduğu ABD liderliğindeki kamp ortasında bölünmenin giderek derinleştiğine işaret ediyor.

ABD’nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel, “Birincil derecede kıymete sahip araştırmalar için müttefiklerimize daha fazla güvenmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Büyükelçi, yakın vakte dek ABD’nin Çinli öğrencilerin ileri bilimsel alanlarda ABD üniversitelerinde çalışmasına müsaade vermek konuusnda çok gevşek davradığını söylemişti. Emanuel mevzuyla ilgili, “Onları finanse ediyorduk. Yalnızca finanse etmekle kalmayıp ülkelerine dönüp bize karşı rekabet etmeleri için eğitim veriyorduk” sözlerini kullanmıştı.

Tokyo Üniversitesi Lider Yardımcısı Hiroaki Aihara, Çin’de kuantım hesaplama alanında gerçekleşen birçok ilerlemenin zımnilik içinde yürütüldüğünü söyledi. Aihara, “Onlar çok kuvvetli bir rakip” dedi.

Share this content:

Yorum gönder