×

Rusya’nın petrol ve gaz gelirleri gayelerin altında kaldı

Siluanov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in başkanlık ettiği hükümet toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Bütçe gelirlerinin, toplam planlanan yıllık gelirlerin yüzde 30’una ulaştığına işaret eden Siluanov, “Bütçe sarfiyatları ise yüzde 39 oranında gerçekleşti. Bu nedenle, bütçe konusunda düzeltmemiz gereken süreksiz bir dengesizlik var.” formunda konuştu.

Siluanov, petrol ve doğalgaz dışı bütçe gelirlerinde artış yaşandığını belirterek, “Petrol ve doğalgaz dışı gelirler planlandığı üzere artıyor. Yani, muhtemelen yıl sonuna kadar petrol ve gaz dışı gelirlerde hafif bir artış bekliyoruz.” dedi.

Petrol ve doğalgaz gelirlerinde ise düşüş yaşandığını vurgulayan Siluanov, “Sorun petrol ve gaz gelirlerinde. Şartları ve bütün indirimleri göz önünde bulundurursak şimdilik planların gerisinde kaldıklarını görüyoruz.” yorumunu yaptı.

Avrupa Birliği ülkeleri, Aralık 2022’de, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında mutabakata varmıştı.

Başta Çin ve Hindistan olmak üzere Rus petrolü almaya devam eden çok sayıda ülke de muhtemel yaptırım risklerine işaret ederek Rusya’dan indirim talebinde bulunuyor.

Share this content:

Yorum gönder