×

İsrailli vekilden rehine itirafı

İsrail’in çok sağcı Dini Siyonizm Partisi Milletvekili Zvi Sukkot, Gazze Şeridi’ndeki esirlerin tamamının geri getirilmesinin mümkün olacağından emin olmadığını belirtti.

Sukkot, İsrail’de bir radyoya verdiği demeçte gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“MÜMKÜN MÜ EMİN DEĞİLİM”

Gazze’deki İsrailli esirlerin durumuna değinen Sukkot, “Keşke tüm rehinelerin geri getirilmesi mümkün olsa. Bunun mümkün olacağından emin değilim.” tabirini kullandı.

Sukkot, İsrail’in “ulusal güvenliğe önemli ziyan verecek” bir şey hariç esirlerin geri getirilmesi için her şeyi yapmaları gerektiğini lisana getirdi.

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, 6 Mayıs’ta Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkese ait tekliflerini onayladığını bildirmişti.

Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen “ateşkes önerilerine” onay verdiğini duyurmasının akabinde, İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta hücumlara devam kararı almıştı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki kimi mahallelerin boşaltılmasını istemiş, 7 Mayıs sabahı da Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan hudut kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

Hamas, 10 Mayıs’ta yaptığı açıklamada ise İsrail’in, arabulucuların ateşkes teklifini reddetmesinin akabinde, esir takası ve Gazze’de ateşkesle ilgili müzakere stratejisini gözden geçireceğini kaydetmişti.

 

KAYNAK: AA

Share this content:

Yorum gönder