×

Yabancıların ikamet müsaadesi için taşınmaz hududu yükseldi, konut satışları geriledi

Türkiye genelinde konut satışları, yabancıların ikamet müsaadesi alabilmeleri için taşınmazlarda en alt düzeyin 75 bin dolardan 200 bin dolara yükselmesiyle gerilemeye devam ediyor. Yabancıların en çok konut aldığı vilayetlerden birinci 3’te yer alan Mersin‘de de müteahhitler, ülkeye döviz girmesi için oturum müsaadesi karşılığında belirlenen sayının aşağıya çekilmesini önerdi. Öte yandan, otellerde tatil fiyatlarının yükselmesiyle vatandaşlar, hem tatil hem de yatırım hedefli yazlık daireler almaya yöneldi.

16 Ekim 2023 tarihinde yabancılar için ikamet müsaadesi alabilmelerine imkan sağlayan alacakları taşınmazların 75 bin dolar olan alt sonu 200 bin dolara yükseltildi. Bu artıştan en çok yabancıların ağır talep gösterdiği vilayetler etkilendi. Yabancılara konut satış hissesinin önemli oranda gerilemesi nedeniyle müteahhitler ülkeye döviz girmesi açısından 200 bin dolarlık ikamet müsaadesine tabi kısımda revize yapılmasını önerdi. 200 bin dolarlık sayının 100 bin dolarlar düzeyine çekilmesiyle bilhassa tatil bölgeleri Mersin ve Antalya üzere vilayetlerde yabancının gitmesine pürüz olunacağı ve ülkeye yüklü ölçüde döviz girmesinin önünün açılacağı tabir edildi.

Özellikle Antalya ve Muğla üzere turizm noktalarında bir haftalık konaklamanın 80 ile 200 bin TL ortasında olması vatandaşları da yeni yatırıma yönlendirdi. Gaziantep’ten Kayseri’ye, Ankara’dan Van’a kadar birçok kentten vatandaşın, hem yaz tatillerini rahat geçirmek hem de yatırım gayeli Mersin’den yazlık daireler aldığı söz edildi.

Yabancıya konut satışında birinci 3 vilayet İstanbul, Antalya ve Mersin

Geçtiğimiz yıl üzere bu sene de talebin gerilemesine karşın yabancılara konut satışları devam ediyor. Bu sene içerisinde satışların düşük olmasına karşın İstanbul birinci, Antalya ikinci, Mersin üçüncü, Bursa dördüncü, Ankara ise beşinci sırada yer aldı. Bilhassa Rusya’dan talebin ağır olduğu lakin oturum müsaadesi için belirlenen fiyatın yüksekliği nedeniyle alımların düşmeye devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Yoğun olarak Rusların tercih ettiği Mersin Erdemli’de de inşaat firmaları ve gayrimenkul danışmanları Akdeniz’in 321 kilometrelik kıyı şeridine sahip kentin her ülke vatandaşı için cazip olduğuna dikkat çekti.

“Yabancılara oturum müsaadesi 100 bin dolar düzeyine çekilirse döviz girişi daha fazla olacaktır”

20 yıldır bölgede birçok konut yapan firmalardan Alim İnşaat’ın sahibi Sefer Alim de, yüklü olarak 2+1 ve 1+1 konutlar ürettiklerini ve turizm bölgesi olduğu için talebin olduğunu söyledi.

Mersin’in bilhassa Erdemli’nin tam bir ömür alanı olduğunu belirten Alim, “Özellikle geçtiğimiz yıl sonundan itibaren yabancılarda talep azaldı. Bunun nedeni ise oturum müsaadesi için gerekli olan taşınmazların 200 bin dolara çıkması oldu. Bizler de ülkemizin kazanmasını istiyoruz. Dışarıdan ülkemize girecek olan döviz çok kıymetli. O yüzden yatırımların dövize dönüşmesi için bu sayının 200 bin dolardan 100 bin dolar düzeylerine çekilmesi daha çok turistin ülkemize gelmesi demek. Bu sayede de ülkemize döviz girişi daha fazla artacaktır” dedi.

Son vakitlerde bilhassa İç Anadolu ve Doğu’dan çok talep aldıklarını da aktaran Alim, bölgede birçok firmanın yeni inşaat alanlarına başladığını da kelamlarına ekledi.

Tatil fiyatları yükseldi, yazlık daire satışları arttı

Gayrimenkul danışmanı Müjde Harun ise, “Geçtiğimiz yıllardan itibaren Ruslar bölgemize ağır talep gösterdi. Hala talepler devam ediyor ancak oturum müsaadesine bağlı sayının yükselmesi bu talebi biraz geri çekti. Tatil merkezlerinde en düşük konaklama fiyatlarının 80 ile 200 bin TL ortasında değişmesi nedeniyle bölgemize yurt içinden yazlık satılık dairelere talebi arttırdı. Burada talepler 1+1 ve 2+1 daireler istikametinde. Burada beşerler konut alarak hem yatırım yapmış oluyor, hem de kendilerine vakit ayıracak özel yazlıklarına kavuşuyor” diye konuştu.

Mersin genelinde kıyıya yakın noktalardaki yazlık dairelerden 1+1’lerin 1 milyon 500 bin ile 2 milyon ortasında, 2+1 dairelerin ise 2 ile 3 milyon lira ortasında satıldığı belirtildi. – MERSİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat

Share this content:

Yorum gönder