×

Netanyahu için tutuklama isteyen mahkeme için ABD Senatosu’ndan skandal atılım

Blinken, “son derece yanlış” olarak tanımladığı “tutuklama talebi” hakkında ilgili adım atmaya kararlı olduğunu söyledi.

SENATO’DAN SKANDAL YAPTIRIM ÇABASI

Senato’da Cumhuriyetçilerin ICC yetkililerine yaptırım uygulanmasına yönelik ağır bir uğraş içerisinde olduğu biliniyor.

ABD mahkemeye üye değil lakin geçmişte ICC’nin Rus başkan Vladimir Putin için tutuklama kararı istemesi üzere atakların destekçisi pozisyonundaydı.

UCM Başsavcısı Karim Khan, 20 Mayıs’ta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki lideri Yahya Sinvar hakkında savaş hatası işledikleri gerekçesiyle tutuklama buyruğu çıkarılmasını istemişti.

Hakkında tutuklama buyruğu çıkarılması istenen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, başsavcıyı “dünyadaki Yahudi aksisi yangına akaryakıt dökmekle” suçlamıştı.

MAHKEMEYE KÜSTAH SÖZLER

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde Cumhuriyetçilerin lideri konumundaki kıdemli senatör James Risch, “UCM’nin bağımsız, legal ve demokratik hukuk sistemine sahip ülkelerin işlerine burnunu soktuğunu” savunarak, Blinken’ın ICC’ye yönelik bir adıma dayanak verip vermeyeceğini sordu.

BLİNKEN’DEN DESTEK

Blinken, “Doğru cevabın bulunması için partiler üstü bir tabanda sizlerle çalışmak istiyoruz. Bunu yapmaya kararlıyım” dedi ve yanlış bulduğu kararla ilgili adım atmaktan kuşku etmediğini söyledi.

UCM’nin kararına ABD Başkanı Joe Biden da reaksiyon göstermiş, “Gazze’de İsrail’in soykırım kabahati işlemediğini” savunmuştu.

Senato’da gündeme gelecek yasa, UCM yetkililerinin ABD’ye girişinin engellenmesi, ABD vizeleri varsa bunların iptali, ABD’de mülk edinmelerinin yasaklanması üzere yaptırımlar içerebilir.

Senato’da en az 37 senatörün bu tasarıya takviye vereceği iddia ediliyor.

 

Share this content:

Yorum gönder