×

Dünya Kupası’da Huertel tartışması

A Ulusal Erkek Basketbol Takımımız’ın yer almadığı 2023 Dünya Kupası’nda 1. küme evresi amamlandı… Kümelerde birinci 2 sırada yer alan ekipler 2. çeşide çıkarak kürsü bahtını sürdürdü. Son 2 Dünya Kupası’nda üçüncülük kürsüsüne çıkan Fransa, H Grubu’nda Letonya ve Kanada’nın gerisinde kalarak tertibe erken veda etti.7

Rus grubuna gittiği için Ulusal Takım’dan atılmıştı hatta bu durum, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na konut sahipliği yapacak Fransa’da büyük hayal kırıklığı yaratırken, oyun kurucu Thomas Heurtel’in neden takıma alınmadığıyla ilgili de tartışma konusu yine gündeme geldi. Grup kaptanı Nicolas Batum “Siyaset umrumda değil, gelecek yıl Paris Olimpiyatları’nda her oyuncuya gereksinimimiz var.

Önümüzdeki sene elimizdeki en yeterli takımla oynamamız lazım.” tabirlerini kullanırken Fransa Spor Bakanı Amelie Oudera-Castera ise ekip kaptan Batum’un açıklamalarına şöyle karşılık verdi: “Rusya sıkıntısı yüzünden aldığımız kararlar tartışmaya açık değil, Thomas Heurtel Ulusal Kadroya alınmayacağını bile bile Rusya’ya transfer oldu. Ulusal Kadroda olmamayı göze alarak bu kararı aldı, zati halihazırda çok yeterli oyunculara sahibiz”. Bu ortada Huertal, geçen yaz Zenit’le anlaşmış ve Rusya’ya gittiği için Fransa Basketbol Federasyonu’nun kararıyla artık Fransa Ulusal Takımı’nın formasını giyemeyeceği açıklanmıştı.

2. tıp heyecanı yarın başlıyor

Dünya Kupası’nın 1. cinsinde, Dominik Cumhuriyeti’nin mağlubiyetsiz 2. cinse çıkması dikkat çekti. Şampiyonada A Grubu’nda Dominik Cumhuriyeti (3/3), İtalya (3/2), B Grubu’nda Sırbistan (3/3), Porto Riko (3/2), C Grubu’nda ABD (3/3), Yunanistan (3/2), D Grubu’nda Litvanya (3/3), Karadağ (3/2), E Grubu’nda Almanya (3/3), Avustralya (3/2), F Grubu’nda Slovenya (3/3), Gürcistan (3/2), G Grubu’nda İspanya (3/3), Brezilya (3/2), H Grubu’nda Kanada (3/3), Letonya (3/2) birinci 2 sırada yer alarak kürsü bahtını sürdüren ülkeler oldu.

2. tipe puanlarını taşıyan ülkeler burada da küme evresinde birinci 2’ye girmeye çalışacak. 2. tıp maçları yarın oynanmaya başlayacak. Bu ortada Türkiye, 2002 ve 2019 ortasında düzenlenen 5 Dünya Kupası’nda yer almış ve bu 21 yıllık süreçte birinci sefer iştirak gösteremedi.

Share this content:

Yorum gönder