×

Trio’da Ankaragücü – Fenerbahçe maçının tartışmalı konumları değerlendirildi: Verilmeyen penaltılar, atlanan kırmızı kart…

Fenerbahçe, Muhteşem Lig’in dördüncü haftasında deplasmanda karşılaştığı Ankaragücü’nü 1-0’lık sonuçla geçti. Sarı-Lacivertliler’in galibiyetiyle sonuçlanan uğraşta hakem Arda Kardeşler ve takımının gözden kaçırdığı durumlar tartışma yarattı.

OSAYI-SAMUEL GALİBİYETİ GETİRDİ

Fenerbahçe’nin Ankaragücü deplasmanında aldığı galibiyeti getiren gol, Bright Osayi-Samuel’den geldi. 60. dakikada ceza alanı içi sağ çaprazdan şık bir vuruş yapan Nijeryalı oyuncu, maçın skorunu tayin etti. Osayi-Samuel’in dar açıdan attığı golde asisti yapan isim Edin Dzeko’ydu.

İSMAİL YÜKSEK ATILDI

Fenerbahçe’de bu dönem performansıyla dikkat çeken isimlerden İsmail Yüksek, Ankaragücü maçının 84. dakikasında kırmızı kart ile oyun dışında kaldı. Ulusal oyuncu, 78. dakikada birinci sarı kartını görmüştü ki 84. dakikada ikinci sarı kartını alarak kırmızı kart ile oyundan atıldı.

FENERBAHÇE KAYIPSIZ DEVAM EDİYOR

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nin eleme etabında oynadığı 6 maçı da kazanan Fenerbahçe, ligde de başarılı gidişatını sürdürdü. Ankaragücü deplasmanında alınan 1-0’lık galibiyetle 3’te 3 yapan Sarı-Lacivertliler, maç eksiğine karşın haftayı birinci sırada kapattı.

İŞTE MÜSABAKANIN TARTIŞMALI DURUMLARI

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio takımı, Ankaragücü – Fenerbahçe maçındaki hakem kararlarını kıymetlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran’ın yorumlarıyla masaya yatırılan Ankaragücü – Fenerbahçe maçının tartışmalı konumları…

7. DAKİKADA MERT ÇETİN’E GÖSTERİLEN SARI KARTIN RENGİ YANLIŞSIZ MU?

Bülent Yıldırım: Rakip oyuncuların pozisyonu burada.

Bülent Yıldırım: Topun denetim mümkünlüğü… Evet, yüksek. Top, Dzeko’nun denetiminde.

Bülent Yıldırım: Kaleye olan aralık… Evet, bariz gol talihini doğurabilecek kritere sahip.

Bülent Yıldırım: Ben; topun denetimi, kaleye ara ve defans oyuncularının pozisyonu ile hepsini bir ortaya aldığımda bu durumda bariz gol talihi kriterlerinin gerçekleşeceğini düşünüyorum. Hasebiyle kırmızı kart, daha gerçek olurdu. Karşılaşmanın hakemi niçin yanıldı? Topun tarafının kaleye gerçek değil de biraz daha yana hakikat açıldığını düşündü. Kriterlerden bir tanesi manasında soru işareti olduğu için… Faul mutlak.

Bülent Yıldırım: Kriterlerden bir adedinde dahi görüntü hakeme, ‘Müdahale etmeyin, hakemin yorum alanında kalsın’ dendiği için de burada görüntü hakem müdahil olamadı. Hakemin de uzakta kaldığını, gerekli çabukluğu için… Bugün, genelde böyleydi. Bu değerlendirmeyi ben yanlış yaptığını…

Bülent Yıldırım: Topun tarafını… Şayet top, Dzeko’nun denetiminden çok açılmış olsa evet bu tarafın bir kıymeti var. Lakin Dzeko’nun denetiminde. Hasebiyle bariz gol talihi daha yanlışsız olurdu.

Bahattin Duran: Ben de kırmızı kartın olması gerektiğini düşünüyorum bu durumda. Bariz gol talihi olduğunu ve duruma kırmızı kart verilmesinin daha yanlışsız olduğunu düşünüyorum. VAR müdahalesinin neden olmadığını anlayabiliyorum. VAR Odası’ndakileri de haklı buluyorum. Zira sarı kartı destekleyebilecek onlar için ispat var. O yüzden VAR ile ilgili bir kuşkum yok. Konumda kırmızı kartın olduğunu, neden olması gerektiğini Bülent Hocam da çok hoş izah etti. Edin Dzeko, topu ileri yanlışsız vurmuyor. Çok hoş önüne yanlışsız alacak aslında ve oradan da devam edecek. Bu nedenle durumun kırmızı kartla değerlendirilmesinin gerçek olacağını düşünüyorum.

Deniz Çoban: Bence de bu, bir kırmızı kart olmalı. Görüntü yardımcı hakemin neden karışmadığını anlayabiliyorum diyorsunuz. Aslında ben, görüntü yardımcı hakemlere bu türlü durumlarda ‘karışılmasın’ niçin denildiğini anlayamıyorum. Niyeyse UEFA’nın da bu türlü bir tavrı var. Bariz gol bahtı konumlarında görüntü yardımcı hakemin devreye girmesi için çok çok çok açık bir durum olması gerektiğini söylüyor ve bir element varsa destekleyin diyor fakat ben, aslında topun tarafı elementinin de burada olmadığını düşünüyorum. Fakat imajdan, DVD’den UEFA o denli bir çıkarım yapıyor. Neden? Oyuncunun topu biraz olsun sağa çekiyor olması bence onun avantajına. Niçin? Soldaki iki oyuncudan uzağa götürüyor topu. Mesela bu durum ceza alanının 1 metre içinde şurada olsun. Burada bu oyuncu, topu dışarıya yanlışsız götürüyor olsa kaleye olan uzaklıktan ötürü, açısı daraldığı için, alıp içeriye dönemeyeceği için bariz gol talihi olmaz derim ben de topun istikametinden ötürü fakat bu, burada oluyorsa oyuncu hem soldaki oyunculardan topu uzağa taşıyor hem gerisinde onu düşüren oyuncudan topu kurtarıyor hem de top denetimini kaybetmemiş alacak, inecek, golü yapacak. Benim açımdan bu net bir gol talihi.

Bülent Yıldırım: Dzeko, topu sağlıklı denetim edemeyip biraz daha ileri itmiş olsa hakemin sarı kart kararı %100 gerçek olacak. Fakat top denetiminde.

Bahattin Duran: Topun suratı, çok yüksek değil. Denetim edebileceği bir süratte.

67. DAKİKADA FENERBAHÇE’NİN PENALTI BEKLEDİĞİ KONUMDA DEVAM KARARI HAKİKAT MU?

Bahattin Duran: Top, burada Fred’e geliyor. Ankaragücülü oyuncu, ayağını sokuyor.

Bahattin Duran: Fred’in ayağına net bir teması var. Benim için bu durumda penaltı verilmesi daha hakikat karar olurdu. VAR tarafından bakarsak bu müdahalenin kâfi olmadığını düşünebilir. VAR tarafını anlayabiliyorum. VAR, buna müdahale etmeyebilir lakin buna alanda penaltı verilmesinin daha yanlışsız bir karar olduğunu düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Topla oynayan Fred. Kitsiou, alan genişleterek sol ayağını uzatacak. Topa da geç kalacak. Arttan bir temasla, dikkatsiz bir atılımla, üstten de tamamlayıcı bir kol atılımıyla rakibini düşürecek. Benim için tartışmasız bir penaltı.

Deniz Çoban: Şayet bu kadarıyla kalsaydı, ‘Penaltı değil’ derdim.

Deniz Çoban: Ancak Kitsiou, alan genişletmeye devam ediyor. Sağ ayağını getiremiyor. Ne yapacak? Topu da çalmış o tarafa almışım. Benim açımdan da bu, bir penaltı.

Bülent Yıldırım: Çok net bir penaltı.

Bahattin Duran: Üçümüz de penaltı dedik. Sizin VAR ile ilgili yorumlarınız neler?

Deniz Çoban: Ben, VAR’ın karışmayacağını düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Artık VAR’a, ‘Küçük temaslarda futbol, temas oyunu; siz karışmayacaksınız’ dendi. Çok net, denetimsiz bir şeyler olacak yahut çok net bir atılım olacak dendiği için anlayış göstereyim. Lakin bu durum, penaltı.

Deniz Çoban: Bilhassa bu dönem birinci haftadan itibaren söylemeye başladığım bir şeyi de tekrar etmek istiyorum. ‘VAR nerede, VAR niçin karışmadı?’ diye her şeyi de VAR üzerinden konuşmaya da başlayınca hakemlerin de yükünü alıyoruz. Dün Galatasaray maçı oynanıyor, alanda 4 tane hakem var. 3 tane karar da VAR masasında çözülüyor.

Bahattin Duran: Şunu da söylememiz gerekiyor değil mi? VAR; açık ve bariz yanlışları düzeltmek için… Karar var, daha yanlışsız karar ne? Penaltı. VAR Odası’ndaki arkadaşlar da alanda olsalar biz bunu bu türlü görsek penaltı verirdik derler lakin buradaki o ince ayrıntısı izleyicilerimizden de istirham ediyoruz anlamaları gerekiyor. Penaltıysa işte penaltıdır olmuyor her vakit.

90. DAKİKADA ANKARAGÜCÜ’NÜN PENALTI BEKLEDİĞİ DURUMDA DEVAM KARARI HAKİKAT MU?

Bahattin Duran: Arda Kardeşler’in yüz tabirine de bakınca çok tereddütte olduğunu anlıyor muyuz?

Deniz Çoban: Şurada çok yanlış bir yerden geliyor. Hareketlenmiyor.

Bahattin Duran: Artık hızını arttırması lazım. Daha süratli bir biçimde…

Bülent Yıldırım: Çabucak gelmesi lazım.

Deniz Çoban: Güzel yerde konumlanması lazım, konumlanamıyor.

Deniz Çoban: Hareketliyken bu oluyor. Tahminen de bu kırmızılı oyuncu önünü kapatıyor.

Deniz Çoban: Göremediği için de bu yüz haline bürünmüş olabilir.

Bahattin Duran: Fikrimi baştan söyleyeyim. Ben bu durumun penaltı olduğunu düşünüyorum. Daha evvel VAR niçin karışmaz üzere şeyler söyledim ya burada VAR’ın niçin karışmadığını da anlayamadım. Bir sefer Ankaragücülü oyuncunun net bir formda topla oynadığı görülüyor. Hanousek, topu tıkladı…

Bahattin Duran: Dikkatsiz bir formda geldi. Top, oyun alanındayken hareketi devam ettirdi ve Hanousek’i indirdi. Bu, benim için net bir penaltı. Artık burada VAR’ın karışması gerekiyor. Zira burada net ispat var. Top, oyun alanı içerisinde. Topla Osayi-Samuel oynayamamış ve rakibini indirmiş. O kısmı anlayamadım. Benim için bu konum penaltı, VAR müdahalesi gerekli.

Bülent Yıldırım: Bu durum penaltı. Ceza alanı içerisinde bu türlü atak yapamazsınız.

Bülent Yıldırım: Atladınız. Topa temas yok. Devam, devam, devam… Süpürüyorsunuz yani. Benim için tartışmasız bir penaltı ve görüntü hakem müdahalesi gerekir.

Deniz Çoban: Hocam, kuşku götürmeyecek kadar açık bir penaltı. Görüntü yardımcı hakem de buna karışmayacaksa neye karışacak? Fakat naçizane Merkez Hakem Şurası’na, üyelerine ve hakemlerimize de bir tavsiyemiz var. Bir konum oluyor, o konum özelinde hakemi haklı çıkartmak için türlü kriterler, türlü açılar kullanarak hakem de hakikat yaptıya getirip işi hakemin sırtını sıvazlayıp yoluna devam ettiriyoruz. Hakem de, ‘Ya ben burada kusur yaptım’ da demiyor. Hakemin kusurunu söyleyelim. Elimizdeki materyal azsa, maça verecek hakem bulamıyorsak hakemin yanılgısını söyleyelim ve yeniden maça verelim.

Bülent Yıldırım: En az kusur yapanı verelim.

Deniz Çoban: Evet, en az yanılgı yapalım. Birinci haftada Özgür Yankaya, yanlış müdahale yaptı. Meskene gönderdik, 3 haftadır yok.

Bahattin Duran: Hakikat ancak bu kadar uzun müddet beklemesi yanlışsız değil.

Deniz Çoban: Bu kadar uzun mühlet yani… Esasen 10 tane görüntü yardımcı hakemin var, bekliyor.

Deniz Çoban: Alper Ulusoy, Galatasaray – Trabzonspor maçında ikili gayret yok, iki oyuncunun birbiriyle o denli alan kazanma uğraşı yok, Trezeguet küçüldü küçüldü küçüldü Galatasaraylı oyuncuya dirseği vurdu aşağıdan. Dediler ki ikili çaba var, kurtulmaya çalışıyordu, dirsek sekti de geldi falan… Ya hakemi haklı bulmak için kriter aramayalım. Aramayalım yani. Neyse söyleyelim, bir sonraki hafta maçını verelim. Hakem de, ‘Ben kusur yaptım bunu tekrarlamayım’ desin.

Deniz Çoban: Artık ben merak ediyorum. Burada hangi kriter kullanılıp da hakem haklı çıkarılacak.

Bahattin Duran: Onu ben de merak ediyorum. Hakikaten bunu merak ediyorum.

Deniz Çoban: Oyuncu, kaymış dikkatsiz. Topa dokunamamış. Rakibini süpürmüş, indirmiş. Bu da topa dokunamamış kaymış indirmiş.

Share this content:

Yorum gönder