×

Amerikan-Türk İş Konseyi’nin yeni Lideri Hamdi Ulukaya oldu

100’den fazla Amerikan ve Türk firmasını temsil eden Amerikan-Türk İş Kurulu’nun yeni Lideri, Chobani’nin işvereni Hamdi Ulukaya oldu.

Hamdi Ulukaya’nın Amerikan-Türk İş Kurulu Lideri olması hasebiyle bir açıklama yapan Konsey’in bağlı olduğu ABD Ticaret Odası’nın Lideri ve CEO’su Suzanne P. Clark, “Hamdi Ulukaya, Amerikan-Türk İş Kurulu’nun yeni lideri olarak dinamik liderliğini ve yenilikçiliğe olan bağlılığını Türkiye ile ikili bağlarımıza taşıyacak” formunda konuştu.

ABD Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada ayrıyeten Nisan 2018’den bu yana Amerikan-Türk İş Kurulu Başkanlığı misyonunu yürüten Cargill’e ve İdare Şurası Lideri ve CEO David MacLennan’a gösterdikleri istikrarlı liderlik için teşekkür edildi.

Chobani’nin Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya ise mevzuya ait açıklamasında, “Olumlu değişimi yönlendirmek ve herkes için daha adil ve sürdürülebilir bir dünya yaratmak için ortak bilgimizi ve kaynaklarımızı kullanmak ve işbirliği yapmak için Amerikan-Türk İş Kurulu’na katılmaktan onur duyuyorum” dedi.

Görevi devraldığı David MacLennan’a katkilarindan ötürü teşekkür eden Ulukaya, “İş kurulu, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri halklarını bir ortaya getirmek, yeni temaslar ve bu iki ülke için müreffeh bir alaka geliştirmek için güçlü ve tesirli bir yol sunuyor. Kurulun hem bugüne kadar başardıklarından hem de gelecekte birlikte yapacağımız işlerden şimdiden gurur duyuyorum” halinde konuştu.

Amerikan-Türk İş Kurulu, 16 Mayıs 2013’te ABD Ticaret Odası bünyesinde The Coca-Cola Company’nin o dönemki Lideri ve CEO’su Muhtar Kent’in başkanlığı ve 40’tan fazla şirketin iştirakiyle kuruldu. Muhtar Kent liderliğindeki Kurul, bilhassa tarım, savunma, dijital iktisat, güç, sıhhat, seyahat ve bayanların güçlendirilmesi üzere stratejik alanlarda iki ülke iktisadı ve tedarik zincirleri ortasında daha âlâ temas kurmak için hem hükümetler hem de iş etraflarıyla birlikte çalıştı. Cargill İdare Konseyi Lideri ve CEO’su David MacLennan, 2018’de liderlik vazifesini Kent’ten devraldı ve Kurulun ikinci lideri oldu. Kurul 10. yıl dönümünü kutlarken, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye ortasındaki ticaret hacmi, kuruluşundan bu yana iki kattan fazla artarak yaklaşık 35 milyar dolara ulaştı.

Share this content:

Yorum gönder