×

Borsada neler oluyor?

EBRU USTA/BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Borsada seçim öncesi satış baskısı artarken BIST 100 Endeksi Kasım ayı düzeylerine geriledi.

Bu yıl içerisinde yılın birinci günü 5 bin 704 puan ile en yüksek seviyeyi gören endeks, geçtiğimiz hafta yüzde 8, yıl başından bu yana da yüzde 20’den fazla bedel kaybetti.

Geçtiğimiz haftaki gerilemenin akabinde bu hafta da satış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün günü evvelki kapanışın yüzde 2,42 altında 4 bin 506,24 puandan tamamlarken, bugün açılış sonrası artan satışların tesiriyle 4 bin 400 puanın altına geriledi. Böylelikle BIST 100 Endeksi geçtiğimiz yılın Kasım ayı düzeylerine kadar gerilemiş oldu.

Borsa İstanbul hem dün hem de bugün güne reaksiyon alımları ile başlamış olsa da bu reaksiyonun sonlu kaldığı görülüyor. Teknik açıdan bakıldığında bilhassa 5000 puanın kırılmasının akabinde bozulan görünüm 4 bin 700 ve 4 bin 500’ün de aşağı taraflı geçilmesi ile negatif bir tablo sergilemeye devam ediyor.

Diğer taraftan birinci çeyrek için bilanço devri de devam ederken şirketlerde bu çeyrekte bölümler ve şirketler bazında ayrışmalar bulunsa da çeyreklik bazda genel olarak zayıf sonuçlar da dikkat çekiyor.

Seçime 7 süreç günü kalırken gerek seçim öncesi bekleme devri olması gerekse de yatırımcıların, geçtiğimiz yılki rekor yükselişlerin akabinde kâr realizasyonları ve gerileyen borsada Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) üzere alternatif yatırım araçlarını tercih etmeleri düşüşte tesirli ögeler olarak öne çıkıyor.

BIST 100 bu yıl 18 haftanın 11’inde geriledi

Bu yılın birinci gününde en yüksek düzeyinin gören endekse yıl başından bu yana haftalık bazda bakıldığında toplamda 18 haftanın 11’inde haftayı düşüşle tamamladığı da görülüyor.

Borsada son hafta yüzde 8 ve yıl başından bu yana yaşanan yüzde 20’lik kaybın yanı sıra son periyotta düşük süreç hacmi de dikkat alımlı bir basamağa ulaşmış, yatırımcı sayısında rekor kırılmasına karşın, borsada süreç hacmi Aralık’taki gördüğü doruktan önemli seviyede gerilemişti.

Borsada pandemiden sonra 10 yılın en makus birinci çeyreği yaşanmıştı. Bu yılın birinci çeyreğinde BIST 100 Endeksi, yüzde 12’lik düşüşle 4 bin 830 puana gerileyerek pandemiden bu yana en makûs birinci çeyrek performansı kaydetmişti.

Share this content:

Yorum gönder