×

Brent petrol yeniden kritik eşiğin altında

Brent petrol, ABD’de resesyon beklentisinin talep görünümü üzerinde baskı oluşturması ve yatırımcıların daha riskli varlıklardan kaçınmasıyla Salı günü yaşadığı yüzde 5’i aşan düşüşünü sürdürerek Mart ayından bu yana birinci kere 75 doların altına geriledi.

Brent petrol yüzde 1,3’e kadar gerilerken beş haftadan fazla bir mühletin en düşük düzeyinden kapandı.

Petrol, Fed’in mevcut sıkılaştırma döngüsünde sonuncu faiz artışı olması beklenen karar öncesinde dataların ABD işgücü piyasasının soğuduğunu göstermesiyle ham petrol öbür emtialarla birlikte paha kaybetti.

Bununla birlikte ABD bankacılık kesimiyle ilgili yinelenen kaygılar de satış baskısını artırdı.

Ham petrol, Çin’in kısıtlayıcı sıfır Kovid siyasetinden çıkışı ve OPEC+ tarafından tedarikte kayda kıymet kesintiler yapılmasına karşın 2023’te güçlü bir seyir izlemişti.

Emtianın düşüşü ABD’nin resesyona yanlışsız gidebileceğine dair kaygılar ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaş sırasında ham petrol ihracatını devam ettirebilme yeteneği tarafından desteklendi.

Saxo Bank Emtia Strateji Lideri Ole Sloth Hansen, “Mevcut talep ve büyüme tasalarına karşın, Fed’in bugün bir kere daha artış yapması bekleniyor ve bu durum talep görünümü üzerinde tartı oluşturmaya devam ediyor. Açığa satış yapanların tekrar denetimi ele geçirmesiyle fiyatlar bir sefer daha aşağı taraflı sert hareket edebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Share this content:

Yorum gönder