×

Dış ticaret açığı Nisan’da yıllık yüzde 44 arttı

Ticaret Bakanlığı 2023 Nisan ayı öncü dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Buna nazaran öncü dış ticaret açığı Nisan’da yüzde 44 artarak 8,85 milyar dolar oldu.

Nisan ayında ihracat, geçtiğimiz yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 17,2 azalışla 19,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Açıklamada “Ramazan Bayramı nedeniyle, Nisan ayında çalışılan iş günü azalmış ve klâsik olarak en yüksek ihracatın gerçekleştirildiği Perşembe – Cumartesi aralığında üretim ve ihracat önemli oranda azalmıştır. İhracat değişimini aşağı çeken öteki değerli faktör ise baz tesiri olmuştur.” tabiri yer aldı.

Nisan ayında ithalat ise yüzde 4,5 oranında azalarak 28,2 milyar dolar oldu. Nisan ayında toplam güç ithalatı, fiyatlardaki düşüşle yüzde 35,8 oranında azalarak 5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Son periyotlarda ithalatta izlenen artışta değerli bir tesiri olan altın ithalatı ise yılın birinci çeyreğine nazaran zayıflamakla birlikte, bir evvelki yıla nazaran yüzde 174 oranında artışla 1,3 milyar dolar oldu.

İthalatta öne çıkan başka fasıllar, 1,2 milyar dolar artış ile motorlu kara taşıtları, 663 milyon dolar artış ile elektrikli makineler, 360 milyon dolar artış ile başka makineler oldu.

Share this content:

Yorum gönder