×

IMF, Asya-Pasifik Bölgesi’nin 2023 büyüme varsayımını artırdı

Uluslararası Para Fonu (IMF), “Belirsizliğin ortasında suratı azalan toparlanma” başlıklı Asya – Pasifik Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunu yayımladı.

Raporda, global ekonomik büyümenin sürat kesmesi ve Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekilirken 2023 yılının global iktisat için kuvvetli bir yıl olduğu belirtildi.

IMF raporunda, ABD ve Avrupa’da finans kesiminde görülen meselelerin Asya – Pasifik Bölgesi’nin kompleks ekonomik yapısı üzerinde ek belirsizlik yarattığı kaydedildi.

Raporda, zorluklara karşın Asya – Pasifik Bölgesi’nin dinamik bir bölge olduğu belirtilirken, zayıflayan dış talebe rağmen nakdî sıkılaştırmanın ve iç talebin güçlü olduğu hatırlatıldı.

Raporda, kuruluşun Asya – Pasifik Bölgesi’nin bu yıl için ekonomik büyüme varsayımını 0,3 artırarak yüzde 4,6’ya yükselttiği bildirildi. Raporda bölgenin 2024 yılına ait büyüme iddianın ise 0,2 puan azaltılarak yüzde 4,4’e çekildiği kaydedildi.

Raporda, bölgenin 2023 yılında global ekonomik büyümenin yüzde 70’ini oluşturmasının beklendiği, Asya ekonomisindeki büyümenin yüklü olarak Çin ve Hindistan’daki ekonomik toparlanmayı yansıttığı vurgulandı.

Küresel talebin azalmasının Asya – Pasifik Bölgesi’ndeki ekonomiler üzerinde de tartısını hissettirdiğinin belirtildiği raporda, manşet enflasyonun azalmaya başlamasına karşın hala pek çok ülkenin gaye düzeylerinin üstünde seyrettiği değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, ABD ve Avrupa bankacılık dallarındaki krizin Asya – Pasifik Bölgesi üzerindeki yayılma tesirlerinin hudutlu olmasına karşın, sıkılaşan global para siyasetlerinin yarattığı kırılganlıklarının arttığı bildirildi.

Çin’in bu yıl yüzde 5,2 büyümesi bekleniyor

Raporda, Çin’in bu yıl ekonomik büyüme varsayımının 0,8 puan artırılarak 5,2’ye yükseltildiği, gelecek yıl için büyüme kestirimin ise 4,5 ile sabit tutulduğu kaydedildi.

IMF raporunda, Hindistan’ın bu yıl için ekonomik büyüme iddiasının 0,2 puan azaltılarak yüzde 5,9’a, 2024 için ise 0,5 puan azaltılarak yüzde 6,3’e çekildiğinin altı çizildi.

Raporda, gelişmiş Asya ekonomilerinin bu yıla ait büyüme öngörülerinin 0,4 puan azaltılarak yüzde 1,6’ya, gelecek yıla ait büyüme öngörülerinin ise gelecek yıl 0,2 puan azaltılarak yüzde 1,7’ye düşürüldüğü görüldü.

IMF raporunda, Endonezya’nın 2023 yılına ait büyüme iddiasının yüzde 5 ile sabit tutulduğu, gelecek yıla ait büyümenin de 0,3 puan azaltılarak yüzde 5,1’e çekildiği kaydedildi.

Raporda, Malezya’nın bu yıla ait ekonomik büyüme öngörüsünün 0,1 puan artırılarak yüzde 4,5’e yükseltildiği, gelecek yıla ait büyüme öngörüsünün 0,4 puan azaltılarak yüzde 4,5’e çekildiği bildirildi.

Share this content:

Yorum gönder