×

Düşük maliyet ve sürat Uption’a yüzde 706 büyüme getirdi

Aktif Bank çatısı altında yer alan ve dünya genelinde 176 ülkede, 400 bin süreç noktasında hizmet veren para transfer şirketi UPT’nin taşınabilir uygulaması Uption’dan 2023 yılının birinci çeyreğinde 291 bin 700 adet sürecin gerçekleştirildi. Uygulama, süreç adedinde bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 706 büyürken, süreç hacminde de değerli bir artış kaydetti. Geçtiğimiz yılın birinci çeyreğinde yapılan süreçlerin hacmi 263 milyon TL iken, 2023 birinci çeyreğinde bu fiyat 1,5 milyar TL’ye ulaşarak yüzde 474’lük bir büyüme yakaladı.

Kullanıcı sayısı yüzde 65 arttı

Uption’ın SWIFT sisteminin dışına çıkarak para transferinde kendi teknolojisini kullanması ve bu yolla kullanıcılarına vakit ve maliyet avantajı sağlaması bu büyümedeki en değerli etken. Bu avantajlar uygulamanın daima olarak yeni kullanıcılar kazanmasını sağlıyor. 2023’ün birinci çeyreğinde geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 65 daha fazla kullanıcı Uption’a üye oldu.

Uygulama üzerinden tüm faturaları ödemek mümkün

Uygulamaya olan ilginin artmasında kolay ve uygun maliyetli para transferi imkânının yanı sıra Uption’ın kullanıcıların hayatını kolaylaştıran özellikler de kıymetli rol oynuyor. UPTION kullanıcıları elektrikten internete, doğalgazdan suya kadar Türkiye’deki tüm faturalarını uygulama aracılığı ile hiçbir ek fiyatla müsabakadan ödeyebiliyor. UPT Genel Müdürü Hakan Özat, “Müşterilerimiz için daima Uption kartla yapılan harcamalarda kazanabilecekleri cashback ikramları veriyoruz. Uption Kart ile dijital platformlarda yüzde 100’lere varan cashback’ler verirken, ayrıyeten artık müşterilerimiz Metropol kart üye noktalarında Uption QR okuma özelliği ile ödeme yaparak cashback kazanabilecek. Bu sayede Uption, birinci sefer restoran, kafe ve marketlerde QR ile ödeme yapma imkânı sağlamış oluyor” diye konuştu.

Avrupa hesabı ilgi görüyor

Yakın vakitte hizmete sunulan ve kullanıcılara Avrupa SEPA bölgesinde geçerli bir IBAN tahsis eden “Avrupa hesabı” özelliği 2023 yılında epeyce ilgi gördü. 11 binden fazla kullanıcının Avrupa hesabı bulunurken, bu hesaplar ile en çok tahsilat yapılan ve para gönderilen Avrupa ülkesi Almanya oldu.

Filipinler birinci, Azerbaycan ikinci sırada

Bugün için 176 ülkeye yani; dünya nüfusunun yüzde 95’ine, düşük maliyetlerle para gönderilebilmeyi sağlayan Uption, faaliyet gösterdiği her coğrafyada değerli büyüme sayıları yakalıyor. Türkiye’den yurt dışına giden transferlerde yılın birinci üç ayında en çok süreç gerçekleştirilen ülke ise Filipinler. Filipinler’i sırasıyla Azerbaycan, Almanya, Özbekistan, Belçika, Polonya, Rusya, Gürcistan, Hollanda ve Ukrayna takip ediyor. Hakan Özat, “Türkiye dışındaki bölgelerden de lisans sürecimizi devam ettiriyoruz. 2023’ün birinci aylarında bu hususa yoğunlaştık. Dubai’de lisans sürecimizin sonuna geldik, Berlin’de ise ofisimizi açtık. Çok yakında Türkiye dışındaki ülkelerden de müşteri edinimine başlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Share this content:

Yorum gönder