×

Aylık enflasyon serisi Nisan’da devam etti

Türkiye’de Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 50’nin altına gerilese de aylık bazda enflasyon serisinin devam ettiği görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran Nisan ayında tüketici fiyat endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 2,39 arttı.

Yıllık enflasyon ise yüzde 43,68 olarak kaydedildi.

Çekirdek enflasyon Nisan periyodunda yüzde 52,11 oldu. Mart ayında çekirdek enflasyon yüzde 62,45 olarak gerçekleşmişti.

Bloomberg HT anketine katılan piyasa iştirakçilerinin beklentisi aylık enflasyonun yüzde 2,7 olacağı istikametindeydi. Yıllık enflasyona ait beklenti ise yüzde 44,3 olarak belirlenmişti.

Verilerin açıklanmasından bir gün evvel Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranının yüzde 45’in altında olabileceğini söylemişti.

Öncü göstergelerden hangi sinyaller çıkmıştı?

Enflasyon açısından öncü göstergeler olarak İTO ve Türk-İş endeksleri de Nisan’da aylık enflasyon serisinin sürdüğüne işaret etmişti.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) hesapladığı perakende fiyat hareketleri göstergesi olan Ücretliler Geçinme İndeksi Nisan’da bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 62,46 yükseldi. Perakende fiyat artışı Mart ayında yüzde 73,02 olarak gerçekleşmişti.

Mart’ta yüzde 2,95 olan aylık İstanbul tüketici enflasyonu Nisan’da yüzde 4,57’ye yükseldi.

Türk-İş’in datalarına nazaran ise Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin yalnızca besin için yapması gereken minimum harcama fiyatı, bir evvelki aya nazaran yüzde 5,67 oranında artmış oldu.

Dört aylık değişim oranı yüzde 24,65 oranında olurken, son 12 aylık değişim oranı ise yüzde 90,38 olarak öne çıktı. 12 aylık ortalamalara nazaran değişim oranı yüzde 115,74 olarak hesaplandı.

-Veriler anlık olarak güncellenecektir. Bilgiler ve bilgilere ait yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

Share this content:

Yorum gönder