×

Global piyasalar Fed’in sıkılaşma finaline odaklandı

First Republic Bank’ın JPMorgan tarafından kurtarılması yatırımcılara yalnızca bir gün nefes alma fırsatı verdi.

Salı günü Amerikan Borsalarında süreç gören bölgesel bankacılık paylarında sert satış dalgaları yaşandı. İki kıymetli bölgesel bankadan Pacwest Bancorp ve Western Alliance Bancorp’un payları sırasıyla yüzde 28 ve yüzde 15 gerilerken bu satışlar bankacılık paylarında genel düşüşe de yol açtı.

S&P 500 bu tesirle salı gününü yüzde 1,2 düşüşle kaparken vadeli piyasalarda yüzde 0,1 yükselişle hafif toparlanma emaresi gösteriyor.

Wall Street borsalarında bankacılık paylarında yaşanan yangın Asya Pasifik’te de yatırımcı itimadını olumsuz etkiliyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 2’ye yakın düşerken Güney Kore Kospi’de düşüş yüzde 1’e yaklaştı.

Japonya ve anakara Çin borsaları bugün tatil sebebiyle kapalı. Dolar gelişmiş ülkeler para ünitelerine karşı düşüşünü ikinci güne taşıyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 ekside. ABD tahvilleri Japonya’nın kapalı olması sebebiyle sabah süreç görmüyor. 10 yıllık getiri Salı gününü yüzde 3,42’den kapamıştı. Fed’in iletilerinin yakından izleneceği emtia piyasasında ise spot altın yüzde 0,1 yükselişle 2.018 dolardan alıcı buluyor.

Fed cephesinde son bir artış, sonra da duruş sinyali bekleniyor

Fed bir sefer daha bankacılık inanç krizi ve enflasyon ikilemi gölgesinde faiz kararını açıklayacak. Hem ekonomistler hem de yatırımcılar bu akşam Fed’in 25 baz puanlık faiz artışından sonra duruş sinyali vermesini bekliyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan kestirimi Fed’in 25 baz puanlık artışla faizi yüzde 5-5,25 aralığına çıkaracağı istikametinde.

First Republic Bank’ın JPMorgan tarafından satın alınmasına karşın bankacılıkta inanç krizinin sona ermemesi ve Amerikan açık iş durumlarında (JOLTS) yaşanan düşüşle birlikte Fed swaplarında da bu toplantının akabinde haziranda faiz artışı olmaması fiyatlanıyor.

Fed’in bu toplantıda faiz artıracağını düşünen JPM Morgan ABD Ekonomisti Michael Feroli “Faizlerde durmak istiyorlar fakat enflasyon cephesinde işlerin bitmediğini biliyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Citigroup ekonomisti Veronica Clark ise Fed’in birinci maksat olarak enflasyona odaklanması gerektiğini belirtirken “Finansal istikrar meseleleriyle uğraşmak için Fed’in öbür araçları var. Lakin enflasyon ve fiyat istikrarı hala başlı başına bir sorun” dedi. ABD Kongresi’ndeki kimi vekillere nazaran ise bankacılık bölümünde yaşanan itimat krizi enflasyona nazaran daha acil bir sorun. Ortalarında senatörler Elizabeth Warren ve Bernie Sanders’ın da olduğu politikler Fed’e faiz artışlarını durdurma daveti yaptı.

Share this content:

Yorum gönder