×

Morgan Stanley 3 bin kişiyi işten çıkaracak

Morgan Stanley, resesyon kaygılarının ekonomik toparlanmayı geciktirmesiyle yeni bir işten çıkarma çeşidine hazırlanıyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklara nazaran, üst seviye yöneticiler bu çeyreğin sonuna kadar yaklaşık 3 bin kişiyi işten çıkarmayı değerlendiriyorlar. Bu, mali müşavirler ve varlık idaresi kısmında onları destekleyen işçi hariç, banka çalışanının yaklaşık yüzde 5’ine karşılık geliyor.

Kaynaklardan biri, bankacılık ve aracı kurum kümesinin işten çıkarmaların birçoklarını üstlenmesinin beklendiğini söyledi.

Fed’in faiz artışları ve bankacılık krizi faaliyeti azalttı

Fed’in faiz artışları yoluyla enflasyonu dizginleme dileği ve akabinde gelen bölgesel bankacılık karışıklığı, faaliyeti daha da azalttı.

Banka CEO’su James Gorman geçen ay sigortalama ve birleşme faaliyetlerinin bastırıldığını ve bu yılın ikinci yarısından yahut 2024’ten evvel bir toparlanma beklemediğini söyledi.

Öte yandan New York merkezli şirket geçen hafta Lazard’ın iş gücünün yüzde 10’unu ortadan kaldıracağını söyledi.

Lazard’ı yöneten Ken Jacobs, sanayideki sakinliğin yılın geri kalanında süreceğini varsayım ederken Gorman’ın varsayımlarında takviye verdi.

Maaş artışlarını geri almak zorlaştı

Jacobs muahede yapanların maaşının son yıllarda arttığına dikkat çekerken genç bankacıların yaşanan artışta daha yüksek maaş talep ettiklerini belirtti. Şirketin başındaki isim seyahat, cümbüş ve bilgi hizmetleri maliyetlerinin de yükseldiğini ve bu artışları geri almanın sıkıntı olduğunu söyledi.

Morgan Stanley’in birinci çeyrek kârı, birleşme danışmanlığında yüzde 32 ve öz sermaye yüklenim tarafında yüzde 22’lik bir düşüşle bir yıl öncesine nazaran geriledi.

Analistler bankacılık fiyatlarında elde edilen gelirim, bankanın 2021’deki muahede yapma çılgınlığı sırasında elde ettiği 10,3 milyar doların yaklaşık yarısı olan geçen yılki artışlar uyumlu olacağını öngörüyorlar.

Pandemide ertelenen işten çıkarmalar geri döndü

Bankaların çalışanlarına istikrar sağlamak için işten çıkarmaları ertelediği ve akabinde muahedeler arttıkça yetenek için çaba ettiği pandemiden bu yana finans genelindeki işten çıkarmalar geri döndü. Lakin bu çılgınlık soğudukça, birkaç bankanın işçisi işten çıkarma planlarını açıklamasıyla harcamalar odak noktası haline geldi.

Morgan Stanley, Aralık ayında yaklaşık 1.600 kişiyi işten çıkarmıştı. Akabinde Goldman Sachs Group, Ocak ayında şimdiye kadarki en büyük işten çıkarmalardan birinde yaklaşık 3 bin 200 çalışanın işine son vermişti.

Pazartesi günü, Citigroup CEO’su Jane Fraser, şirketinin yatırım bankasındaki işçi düzeylerinde ayarlamalar yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Share this content:

Yorum gönder