×

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1-Aylık enflasyon serisi Nisan’da devam etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayına ait enflasyon datalarını yayımladı. Datalar Nisan ayıyla birlikte aylık enflasyon serisinin 52. aya çıktığını gösterdi.

Türkiye’de Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 50’nin altına gerilese de aylık bazda enflasyon serisinin devam ettiği görüldü.

TÜİK datalarına nazaran Nisan ayında tüketici fiyat endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 2,39 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 43,68 olarak kaydedildi.

2-TCMB’nin net rezervleri 1,5 ayda 12,5 milyar dolar azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt rezervleri 28 Nisan haftasında 114,9 milyar dolara geriledi. Bir evvelki hafta brüt rezervler 116,1 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Net rezervler ise geçen hafta 6,4 milyar dolara geriledi. Bir evvelki hafta net rezervler 8,3 milyar dolar olmuştu. Geçen hafta ile birlikte TCMB’nin net rezervi 1,5 ayda 12,5 milyar dolar azaldı.

3-Fed faizi 25 baz puan artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed) siyaset faizini beklentiler dahilinde 25 baz puan artışla yüzde 5 – 5,25 aralığına yükseltti. Banka tarihteki en süratli sıkılaşma döngüsüne orta verildiği sinyali verdi.

Gelecekte daha fazla faiz artışına işaret eden tabir karar metninden çıkarıldı. Fed Lideri Jerome Powell data odaklı olarak karar almaya devam edeceklerini belirtti.

4-ABD’de tarım dışı istihdam Nisan’da beklentilerin üzerinde gerçekleşti

ABD’de tarım dışı istihdam Nisan’da 253 bin yükselişle ile Bloomberg anketindeki 185 binlik beklentinin üzerinde arttı. Enflasyon göstergeleri açısından kritik ehemmiyetteki ortalama saatlik yararlar tarafında da beklentiyi aşan bir tablo izlendi.

Verilere nazaran, Nisan ayında ABD’de ortalama saatlik çıkarlar bir evvelki aya nazaran yüzde 0,5 arttı. Beklenti bu artışın yüzde 0,3 olması istikametindeydi. Yıllık bazda ise ortalama saatlik yararlarda yüzde 4,4’lük artış kaydedildi.

5- Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon yavaşladı

Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon Nisan’da ivmelenirken çekirdek enflasyon 10 ayda birinci sefer geriledi. Çekirdek enflasyondaki düşüş AMB’nin faiz artış suratını düşürme senaryosunu da güçlendirdi.

Eurostat bilgilerine nazaran manşet enflasyon yıllık yüzde 6,9’dan yüzde 7’ye yükselerek yüzde 2’lik gayenin epeyce üzerindeki seyrini sürdürdü. Beklenti yüzde 6,9’du. Enflasyon aylık bazda ise beklentiye paralel yüzde 0,7 arttı.

6-Avustralya Merkez Bankası’ndan beklentilerin üzerinde faiz artışı

Avustralya Merkez Bankası(RBA), enflasyonda yaşanan gerilemeye karşın, analistlerin varsayımlarının tersine siyaset faizinde bir defa daha artırıma gitti.

Sürpriz bir hareketle Avustralya Merkez Bankası, ülkedeki enflasyonun “hala çok yüksek” olduğunu belirterek nakit faiz oranı gayesini 25 baz puan artırarak yüzde 3,85’e yükseltti.

Ekonomistler, büyük ölçüde merkez bankasının gösterge faiz oranını yüzde 3,6’da sabit tutmasını bekliyorlardı.

7-Norveç Merkez Bankası’ndan faiz artışı

Norveç Merkez Bankası, faiz oranlarını beklentilere paralel 25 baz puan artırarak yüzde 3,25 düzeyine yükseltti.

Norveç Merkez Bankası Lideri Ida Wolden Bache yaptığı açıklamada, “Kron kestirim edilenden daha zayıf kalırsa yahut iktisattaki baskılar devam ederse, daha evvel öngörülenden daha yüksek bir faiz oranına muhtaçlık duyulabilir.” dedi.

Share this content:

Yorum gönder