×

Araç satışını zorlaştıran bayilerin yetki evrakı iptal edilecek

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mevcut mevzuata nazaran, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edilebilmesi için yetki dokümanı sahibi olunması gerekirken düzenlemeyle yetki evrakının iptaline ait konular belirlendi.

Yönetmelik değişikliğiyle, birinci tescil motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan yetkili bayilerin, stoklarında bulunmasına karşın taşıt satışından kaçınmaları, taşıtın üretici yahut distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etmeleri, tüketiciyi aksesuar almaya yahut takas yapmaya zorlamaları ya da takas fiyatını piyasa fiyatının kıymetli ölçüde altında belirlemeleri üzere tüketicinin birinci tescil motorlu kara taşıtına ulaşmasını zorlaştırıcı rastgele bir faaliyette bulunmaları halinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki evrakları iptal edilecek.

Bu nedenle yetki dokümanı iptal edilen işletmeye ve işletme sahibinin öteki işletmeleri ile temsilcisi olduğu işletmelere, iptal tarihinden itibaren bir yıl mühletle yetki dokümanı verilmeyecek.

Bakanlığa ulaşan talepler üzerine düzenleme yapıldı

Bakanlıktan bahse ait yapılan açıklamada üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin piyasada darlık yaratıcı ve tüketicilerin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerinin, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da “stokçuluk” kabul edilerek yasaklandığı anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İşletmelerin bu yasağa ahengi Bakanlığımızca yakından takip edilmekte ve alışılmamış uygulamalarda bulunan işletmeler hakkında ağır idari para cezaları uygulanmaya devam edilmektedir. Son periyotta, birinci tescil motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden yetkili bayilerin, tüketicinin birinci tescil motorlu kara taşıtlarına ulaşmasını zorlaştırıcı birtakım faaliyetlerde bulunarak haksız yarar elde ettiği tarafında gerek toplumsal medya platformlarında paylaşımlar yapılmakta gerekse Bakanlığımıza şikayet müracaatlarında bulunulmaktadır.”

Bayiler ifşa edilecek

Açıklamada, bu faaliyetlerin engellenmesine yönelik Bakanlığa ulaşan talepler ile bahse ait kamuoyu beklentilerinin karşılanması için yönetmelikte değişiklik yapıldığına işaret edilerek, şu sözler kullanıldı:

“Diğer taraftan, Bakanlığımızın stokçulukla çabaya yönelik faaliyetleri kapsamında, kelam konusu tersliklerin her biri stokçuluk kabul edilecek ve her bir karşıtlık için başka ayrı olacak halde yetkili bayiler hakkında 4 milyon 458 bin 600 liraya kadar idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıyeten, bu yetkili bayiler, Bakanlığımızın internet sitesinde ifşa edilecektir.”

Share this content:

Yorum gönder