×

Altında 2 ayın en büyük haftalık yükselişi

Altın, ABD bankacılık dalıyla ilgili yenilenen kaygıların Fed’in oranları beklenenden daha evvel düşürmek zorunda kalabileceğine dair tezleri artırmasıyla Mart ortasından bu yana en büyük haftalık yükselişine yöneldi.

Altın Cuma günü sabit kalırken bu hafta yaklaşık yüzde 3 arttı. Düşen tahvil getirileri, bankalara ait gerginlik ve ABD borç tavanı açmazı Mart başından bu yana yükseldi. Kıymetli metal Perşembe günü bir yılın doruğuna tırmandı ve 2020’de belirlenen rekor düzeye yakın seyrediyor.

Spot piyasada altının onsu 2 bin 41 dolara kadar geriledi.

Piyasaların şu an için ana odak noktasının, ABD bölgesel bankalarında derinleşen kriz ve bunun faiz oranları için ne manaya geldiği olduğu belirtiliyor. Fed’in, sıkılaşan kredi şartlarına karşılık olarak Temmuz ayına kadar borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlaması gerekebileceği tarafında beklentiler var.

Çözülmediği takdirde kıymetli sonuçlara yol açabilecek olan borç tavanı açmazı, kısa vadeli bono getirilerini son 30 yılın en büyük yükselişiyle on yıllık tahvil getirilerinin üzerine çıkarırdı. Eğrinin keskin bir formda bilakis dönmesi, resesyon tasalarını kötüleştirirken inançlı liman varlıklarının cazibesini artırıyor.

RBC Capital Markets Stratejisti Christopher Louney geçtiği bilgi notunda, teknik bir ABD temerrüdü riskinin “şu anda gereğince önemsenmediğini” belirterek “Altının buradan itibaren yükselişini sürdüreceğine işaret eden kayda paha alımlar yapan yatırımcılara dikkat edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Küresel çapta merkez bankalarının altın alımlarında yılın birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran kayda bedel bir gerileme gözlense de Dünya Altın Kurulu’nun raporuna nazaran gerçekleşen 228 tonluk alım birinci çeyrek bazında rekor olma özelliğini taşıyor.

Share this content:

Yorum gönder