×

Apple’ın gelirleri iPhone satışlarıyla kestirimleri aştı

Apple, Ocak-Mart devrine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Apple’dan yapılan açıklamaya nazaran, ikinci çeyrek olarak kabul edilen ve 1 Nisan’da sona eren 3 aylık devir bilançosunda​​​​​​​ şirketin geliri, geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 3 azalışla 94,8 milyar dolara geriledi. Şirket, geçen yılın birebir devrinde 97,3 milyar dolar gelir elde etmişti.

Kaydedilen azalışa karşın piyasa beklentilerinin üstünde gelen şirket gelirinin, bu devirde 92,9 milyar dolar olması öngörülüyordu.

Apple’ın geçen yılın tıpkı devrinde 25 milyar dolar olan net kârı ise yüzde 3,4 azalarak 24,2 milyar dolara düştü. Şirketin pay başına karı, bu periyotta değişmeyerek 1,52 dolar oldu.

– Hizmet gelirlerinde rekor

Bu devirde Apple’ın akıllı telefon satışları artış gösterirken, tablet ve bilgisayar satışları düştü.

iPhone satışlarının meblağı, Ocak-mart periyodunda geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 1,5 artarak 51,3 milyar dolara yükseldi. Beklenti 49 milyar dolardı.

Aynı periyotta iPad satışları yüzde 12,8 azalarak, 6,7 milyar dolara, Mac satışlarının fiyatı ise yüzde 31,3 düşerek 7,2 milyar dolara indi.

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin finansal sonuçlarına ait, kuvvetli makroekonomik şartlara karşın hizmet gelirlerinde rekor kırdıklarını belirtti.

iPhone satışlarında da ocak-mart rekoru kırıldığını bildiren Cook, heyeti faal aygıt tabanlarını tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkarmaktan memnuniyet duyduklarını söz etti.

Cook, 2030 yılına kadar karbon nötr eserler ve tedarik zincirleri oluşturmaya yönelik ilerleme kaydetmek dahil, uzun vadeli yatırım yapmaya devam etiklerini bildirdi.

Share this content:

Yorum gönder