×

ABD’li Western Alliance’tan satış argümanlarına yalanlama

Phoenix merkezli bankadan yapılan açıklamada, Western Alliance’ın tamamını yahut bir kısmını potansiyel olarak satmayı düşündüklerine ait haberin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Söz konusu haberin yanlışsız tek bir ögesinin dahi bulunmadığının altı çizilen açıklamada, “Western Alliance, bir satış araştırması yapmıyor ve stratejik seçenekleri araştırması için bir danışman tutmadı.” sözüne yer verildi.

Açıklamada, kelam konusu habere cevaben tüm yasal seçeneklerin değerlendirildiği vurgulandı.

İlgili haber sonrasında Phoenix merkezli Western Alliance Bank’ın payları yüzde 50’nin üzerinde bedel kaybetti, paylarında vakit zaman süreçler durduruldu.

ABD’de bölgesel bankaların paylarındaki düşüş sürüyor

ABD’de Mart başında Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflası ile başlayan bankacılık kesimindeki dertler, geçen hafta açıkladığı birinci çeyrek bilançosunda mevduat kayıplarını ortaya koyan First Republic Bank’ın paylarındaki keskin düşüşle yine gündeme gelmişti.

ABD Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC), hafta başında yaptığı açıklamada, First Republic Bank’ın kapatıldığını ve varlıklarının JPMorgan Chase tarafından satın alınacağını duyurmuştu. First Republic Bank, faiz oranlarındaki keskin yükselişin akabinde ABD’de 2 ay içinde iflas eden 3’üncü banka olmuştu.

Söz konusu gelişmeler sonrası, PacWest Bank’ın da potansiyel ortaklar ve yatırımcılarla stratejik seçenekler hakkında görüşmelerde bulunduğunu açıklamasının akabinde bölgesel bankaların paylarındaki düşüş derinleşti.

Share this content:

Yorum gönder