×

Asya piyasaları Çin’in ticaret fazlasının beklentileri aşmasıyla karıştı

Asya-Pasifik piyasaları, Çin’in ticaret fazlasının beklentileri aşması ve ihracatın yüzde 8,5 artmasıyla karışık süreç gördü.

Yatırımcılar ayrıyeten bu hafta ABD enflasyon raporlarını bekleyecekler.

Çin, 71.6 milyar dolarlık bir istikrar görme beklentisinin üzerinde, 90.2 milyar dolarlık bir ticaret fazlası bildirdi.

Anakara Çin’de Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 0,3 ile pazartesi günü 10 ayın en yüksek noktasını kaydettikten sonra galibiyet serisini sürdürdü. Shenzhen Bileşen Endeksi de marjinal bir biçimde yükseldi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,35 ve Güney Kore’den Kospi yüzde 0,32, Kosdaq da yüzde 1,33 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,37 düşerken, Hang Seng Tech endeksi yüzde 0,88 düştü.

Japonya, temel gereçler ve güç stoklarındaki yararlarla desteklenen Nikkei 225 yüzde 0,77 ve Topix yüzde 0,97 ile bölgedeki tek karşıt bedel oldu. Japonya, ekonomistlerin büyüme görmeyi beklemesine karşın, Nisan ayında hanehalkı harcamalarında bir düşüş gördü.

ABD’de, Fed’in üç ayda bir Kıdemli Kredi Yetkilisi Görüş anketi, ticari ve endüstriyel krediler için ihtiyaçların daha da zorlaştığını gösterdi. Rapor, orta ölçekli kurumlardaki sıkıntıların, bankaların hane halkı ve işletmelere borç verme standartlarını sıkılaştırmasına neden olduğunu ve potansiyel olarak ABD ekonomik büyümesi için bir tehdit oluşturduğunu gösterdi.

Hisse senetleri, S&P 500 marjinal bir artış ve Nasdaq Composite yüzde 0,18 ile seansı karışık tamamladı. Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 0.17 düştü.

Share this content:

Yorum gönder