×

‘Çevrimiçi alışverişte dolandırıcılık süreçlerinin gerçek yönetilmesi kritik önemde’

Türkiye’de taşınabilir ödeme süreçlerinin hacmi 2022 yılında yüzde 70 artarak 500 milyar TL’ye ulaştığını belirten Finartz Kurucusu ve CEO’su Cihan Demir, 2022 yılının mart ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 18’lik bir büyüme kelam konusu olduğunu söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Demir, “Kredi kartı ile ödemelerde ise evvelki yılın tıpkı devrine nazaran büyüme yüzde 114. Süreç hacmi arttıkça kuşkulu süreç idaresinde her işletmenin kendine has muhtaçlık ve öncelikleri gündeme gelmeye başladı. Günümüzün rekabetçi şartlarında dolandırıcılık süreçlerinin hakikat yönetilmesi online ödeme alan işletmeler ve son kullanıcının ödeme tecrübesi açısından kritik kıymete sahip hale geldi” diye konuştu.

Dolandırıcılık tedbire önlemlerini ve güvenlik protokollerini daima olarak gözden geçirdiklerini ve müşterilerine en inançlı hizmeti sunmak için daima olarak geliştirdiklerini vurgulayan Demir şöyle devam etti: “Secureartz markamız altında online ödeme süreçlerini garanti altına almak için kullanılan 3D Secure güvenlik protokolüne uygun olarak geliştirdiğimiz yazılım eserlerinden biri olan Access Control Server Türkiye’nin önde gelen elektronik ödeme kuruluşlarından birinin kullanımına sunuldu. Ödeme sürecinin inanca alınmasında Risk-Based Authentication(RBA) kullanılarak yürütülen ödeme geçidi ile birlikte Türkiye’nin birinci risk tahlili yapılmış frictionless sürecinin gerçekleşmesini bekliyoruz. Ek bir doğrulamaya muhtaçlık duymak yerine risk hesaplama teknolojisi kullanılan bu metot, ödeme süreçlerini gerçekleştiren kullanıcının hareketlerini ve özelliklerini tahlil eder ve dolandırıcılık teşebbüslerini tespit etmek için gerekli olan ek bilgiyi sağlayarak son kullanıcının ödeme adımlarında vakit kaybetmesinin önüne geçer. Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri yüksek performans beklentisine karşılık verecek 3DS Server eserimiz için bizi tercih etti. Yakın vakitte süreçlerinde bizim tahlillerimizi kullanmaya başlayacak.”

‘Başarılı süreç oranının yüzde 95’in üzerine çıkması hedefleniyor’

Demir, Secureartz 3DS Server’ın Visa’nın en son lanse ettiği programı Digital Authentication Framework (DAF) ahengi sayesinde mutabakatlı işyerlerinde başarılı süreç oranlarının yüzde 95’in üzerine çıkmasının hedeflendiğini kelamlarına ekledi. Dijital ödemelerde EMV 3D Secure teknolojisini kullandıklarını kaydeden Demir, 3D Secure uygulamaısnın son kullanıcı için ne manaya geldiği noktasında ise “3D Secure, bildiğiniz üzere kartlı ödemelerin çevrimiçi olarak yapıldığı durumlarda ek bir güvenlik katmanı sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji, kart sahibinin kimliğini doğrulamak için üç boyutlu güvenlik protokolleri kullanır ve hasebiyle kart sahibinin kartının berbata kullanılmasını önler. Lakin bu kimlik doğrulama adımlarının, ödeme sürecini yavaşlattığı için sepet iptallerinin gerçekleşmesine sebep olması da sık yaşanan bir durumdur. EMV 3D Secure, 3D Secure teknolojisine benzeri halde çevrimiçi ödeme süreçlerinde ek bir güvenlik katmanı sağlar. Fakat, EMV 3D Secure eserleri, ek bir doğrulamaya muhtaçlık duymazlar. Bunun yerine, risk hesaplama teknolojisi kullanırlar. Bu teknoloji, ödeme süreçlerini gerçekleştiren kullanıcının hareketlerini ve özelliklerini tahlil eder ve dolandırıcılık teşebbüslerini tespit etmek için gerekli olan ek bilgiyi sağlar. Güçlü kimlik doğrulama gerekliliklerini karşılayan EMV 3D Secure eserlerinin müşteri ile daha az etkileşim kurarken tıpkı vakitte dolandırıcılık süreçlerinin de önüne geçmesiyle kullanıcı tecrübesi bir üst noktaya taşınmış olur” değerlendirmesinde bulundu.

‘Ödeme anındaki aksama ve iptalleri başarılı süreç istikametinde değiştirebiliyoruz’

Finartz’ın uygulamalarının kullanıcı doğrulama ekosistemi içindeki şirketlere hizmet sunarken, kullanıcı arayüzü tecrübesini de kendilerine nazaran özelleştirebilme imkanı tanıdııüını belirten Demir, “Finansal kuruluşlar bizim uygulamalarımızı kullanarak dışarıdan aldıkları hizmetler yerine kendi tasarladıkları, kişiselleştirilebilir entegrasyonlarla ilerleyebiliyorlar. Türkiye’de kartlı süreçlerin red oranı yüzde 25’i bulurken biz özelleştirilmiş tecrübe sunarak, örneğin yetersiz limit, irtibat kusuru üzere sebeplerle oluşan aksama ve iptalleri başarılı süreç istikametinde değiştirebiliyoruz” dedi. Güçlü kimlik doğrulama gerekliliklerini karşılayan EMV 3D Secure eserleri ile, müşteri ile daha az etkileşim kurarken tıpkı vakitte dolandırıcılık süreçlerinin de önüne geçerek kullanıcının hem daha akıcı hem daha inançlı bir ödeme tecrübesi yaşamasına aracı olduklarını kaydeden Demir, “Bu entegrasyonların kurulumunu 2 ay üzere bir müddette tamamlıyor olmamız,kolay bir işletime sahip olması, ve Finartz’ın dayanağını heyetimin devamında da sürdüyor olması, 3D Secure tahlilleri alanında kamu bankalarına hizmet veren oluşumların dahi bizimle birlikte çalışma motivasyonlarını arttırıyor” dedi.

‘Blockchain e-ticarette ödeme süreçlerini daha inançlı hale getirecek’

Önümüzdeki devirde beklenen e-ticaret trendlerine de değinen Demir, 2025 yılında dijital cüzdanla ödemelerin yüzde 53‘e ulaşmasının hedeflendiği kaydetti. Taşınabilir aygıtların kullanımının artmasının tüketicilerin taşınabilir aygıtlar üzerinden daha fazla alışveriş yapmalarına neden olacağını tabir eden Demir, taşınabilir uyumlu e-ticaret sitelerinin ve uygulamalarının daha da değer kazanacağının altını çizdi. Demir, yapay zeka ve makine tahsilinin ise e-ticaret sitelerinde kullanıcı tecrübesini düzgünleştirmek, şahsileştirme, teklif sistemleri, stok idaresi ve sahtecilik tedbire üzere alanlarda kullanılacağını kelamlarına ekledi. Demir, blockchain teknolojisinin, e-ticaret işletmelerinin ödeme süreçlerini daha inançlı hale getireceğini, ayrıyeten tedarik zinciri idaresi ve eser izleme üzere alanlarda da kullanılabileceğini söyledi.

Share this content:

Yorum gönder