×

Dünya Bankası’nın yeni lideri Ajay Banga oldu

Bankadan yapılan açıklamada, Ajay Banga’nın Dünya Bankası’nın 14’üncü lideri olduğu bildirildi.

Açıklamada, Dünya Bankası İcra Yöneticileri Konseyi’nin Ajay Banga’yı 2 Haziran’dan itibaren 5 yıllık bir periyot için Dünya Bankası Lideri olarak seçtiği aktarıldı.

Kurulun 2011’de bankanın hissedarları tarafından kararlaştırılan seçim sürecini takip ettiği vurgulanan açıklamada, sürecin açık, liyakate dayalı ve şeffaf olduğu belirtildi.

Açıklamada, Konseyin Nisan ayında gerçekleşen IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nda görüşüldüğü üzere Dünya Bankası Kümesi’nin gelişimi süreci ve gelişmekte olan ülkelerin karşılaştığı en şiddetli kalkınma problemlerinin üstesinden gelmeyi amaçlayan tüm maksatları ve gayretlerine ait Banga ile çalışmayı dört gözle beklediği kaydedildi.

Mastercard’ın CEO’luğunu yapmıştı

Ajay Banga’nın en son General Atlantic’te Lider Yardımcısı olarak misyon yaptığı kaydedilen açıklamada, Banga’nın daha evvel yaklaşık 24 bin çalışanı olan Mastercard’ın Lideri ve Üst Yöneticisi (CEO) olduğu anımsatıldı. Açıklamada, Mastercard’ın Banga liderliğinde dünya çapında adil ve sürdürülebilir ekonomik büyüme ile finansal iştiraki geliştirmeye yönelik Kapsayıcı Büyüme Merkezi’ni kurduğu belirtildi.

Banga’nın 2020-2022 yılları ortasında da Milletlerarası Ticaret Odası’nın Onursal Lideri olduğuna işaret edilen açıklamada, General Atlantic’in iklim odaklı fonu BeyondNetZero’nun 2021’deki başlangıcında da danışmanlık yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, Banga’nın El Salvador, Guatemala ve Honduras’ta yetersiz hizmet alan nüfuslarda ekonomik fırsatları geliştirmek için çalışan ve özel kuruluşlardan oluşan Orta Amerika için Paydaşlık koalisyonunun da eş lideri olarak misyon yaptığı aktarıldı.

Banga’nın daha evvel Amerikan Kızıl Haç, Kraft Foods ve Dow Inc.’in de idare şuralarında yer aldığı belirtilen açıklamada, Siber Hazırlık Enstitüsü’nün kurucu ortaklarından biri ve New York İktisat Kulübü’nün lider yardımcısı olduğu bildirildi.

Açıklamada, Banga’nın 2012’de Dış Siyaset Derneği Madalyası, 2016’da Hindistan Cumhurbaşkanı tarafından Padma Shri Mükafatı, 2019’da Ellis Island Onur Madalyası ve Milletlerarası Anlayış İçin İş Kurulu Global Liderlik Mükafatı ve 2021’de Singapur Kamu Hizmeti Yıldızının Seçkin Dostları ile ödüllendirildiği aktarıldı.

Biden: Banga dönüştürücü bir başkan olacak

ABD Lideri Joe Biden ise Banga’nın Dünya Bankası’nın yeni lideri olarak seçilmesinin akabinde yaptığı yazılı açıklamada, Banga’nın Dünya Bankası Lideri durumuna uzmanlık, tecrübe ve yenilik getiren dönüştürücü bir önder olacağını belirtti.

Banga’nın Dünya Bankası’nın iklim değişikliği de dahil olmak üzere, yoksulluğu azaltma temel misyonunu direkt etkileyen global zorlukları ele almak için yönlendirilmesine yardımcı olacağını kaydeden Biden, Banga ile yeni vazifesinde çalışmayı ve Dünya Bankası’nı dönüştürme eforlarını desteklemeyi dört gözle beklediğini vurguladı.

Dünya Bankası Lideri David Malpass, şubat ayında, 4 yıldır sürdürdüğü vazifesinden ayrılacağını duyurmuştu.

Malpass’ın kararının akabinde ABD Lideri Joe Biden, Dünya Bankası Başkanlığına Ajay Banga’yı aday gösterdiğini açıklamıştı.

Share this content:

Yorum gönder