×

Global piyasalarda Fed’in duruş sinyali yankılandı

Fed Lideri Jerome Powell’ın Haziran’da duruş sinyali vermesi sonrası dolar gelişmiş ülke para ünitelerine karşı bedel kaybederken tahvil getirileri de düşüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi düşüşünü üçüncü güne taşırken 1.220 puan düzeyinden süreç görüyor. 10 gelişmiş ülke para ünitesi de dolara karşı sabah saatlerinde artıda.

Fed faiz kararına hassas ABD iki yıllık tahvil getirisi Çarşamba günü 16 baz puan gerileyerek %3,80’e indi.

Asya Pasifik tahvillerinde de ralli var. Avustralya 10 yıllık getirisi bu sabah yedi baz puan düşüşle %3,35’ten süreç görüyor.

ABD pay endeksleri Fed sonrası çarşamba gününü ekside tamamladı. Vadeliler hafif toparlanmaya işaret ediyor. Asya Pasifik Borsalarında ise karışık bir tablo var. Hong Kong Hang Seng %1 ile yükselişlere öncülük ederken Japon Topix düşüşte.

Fed’den duruş sinyali

Amerikan Merkez Bankası Fed faizleri çeyrek puan artırdı ve ekonomik riskler artarken bunun 1980’lerden bu yana en agresif sıkılaştırma sürecindeki son atılım olabileceği sinyalini verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Çarşamba yaptığı açıklamada “Komite gelen bilgileri yakından izleyecek ve para siyaseti üzerindeki tesirlerini değerlendirecek” dedi. Mart ayındaki açıklamada yer alan “ek siyaset sıkılaştırmasının uygun olabileceği değerlendirilmektedir” tabiri metinden çıkarıldı.

Bu tabir yerine metine “FOMC ek siyaset sıkılaştırmasının ne ölçüde uygun olabileceğini belirlerken çeşitli faktörleri dikkate alacak” tabiri eklendi. Bu değişikliğin haziranda faizleri sabit bırakmaya yönelik bir işaret olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Fed Lideri Jerome Powell “Bu, artık daha fazla faiz artışını öngördüğümüzü söylemeyen manalı bir değişiklik” dedi. Powell “Böylece toplantıdan toplantıya gelen datalara nazaran tarafımızı bulacağız. Haziran toplantımızda da yaklaşımımız bu olacak” diye konuştu.

Powell ABD’nin ölçülü olmasını ümit ettiği bir resesyon yaşamasının mümkün olduğunu lakin resesyondan kaçınmayı daha büyük bir ihtimal olarak gördüğünü belirtti. Powell bankacılık bölümünde yaşanan itimat krizinin sıkılaşan kredi koşullarıya sonuçlanmasına ait ise “Sıkı kredi şartları ekonomik aktiviteye, işe alımlara ve enflasyona tesirde bulunacak üzere gözüküyor” yorumunu yaptı.

Share this content:

Yorum gönder