×

İktisadın tepesi Kocaeli’de masaya yatırıldı

Kocaeli’de “Türkiye’nin Katma Kıymet Merkezi: Kocaeli” başlıklı iktisat doruğu gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Sanayi Odası’nın mesken sahipliğinde gerçekleştirilen tepenin ana sponsorluğunu Yıldızlar Yatırım Holding yaptı.

Zirvede 3 farklı panelde uzman isimler Kocaeli’nin geleceğine dair görüş ve tekliflerini paylaştı.

“Dünyanın her ülkesinde Kocaeli’de üretilmiş eser bulunuyor”

Dünyanın en büyük 10’uncu üreticileri olduğunu söyleyen ve zelzele bölgesi ile Kocaeli’deki yatırımlara dair açıklamalarda bulunan Yıldızlar Holding İdare Heyeti Üyesi Hakkı Yıldız, “Yıldızlar Yatırım Holding olarak 6 Şubat sarsıntısı sonrasında bölgeye yardım ettik. Buraya kalıcı olarak ne yapabiliriz dedik ve Yıldızlar Yatırım olarak Hatay İskenderun’a 250 bin ton kapasiteli, 60 milyon euroluk bir yatırım yapmaya karar verdik.

Bizim yapmamız gereken o bölgenin kaybettiği bedelleri, nüfusunu ve endüstrisi yine kazandırmanın tahlilini bu türlü bulduk. Türkiye denilince akla sanayi kenti Kocaeli geliyor. Dünyanın çabucak hemen her ülkesinde Kocaeli’de üretilmiş bir eser bulunuyor. Kocaeli’nin sanayi kültürü Cumhuriyet öncesine dayanıyor. Bugün hala cazibesini yitirmemiş ve ülkeye katkı sağlamaya devam ediyor. Ülke iktisadında yüzde 13’lük bir oran ile 20 milyar dolarlık bir katkı sağlıyor.

Yıldızlar Holding’de bunun bir kesimi olmak için çalışıyor. Yıldız Entegre dünyanın en büyük 10’uncu üreticisi. Alışılmış hayat endüstriden ibaret değil, Kocaelispor’a da ana sponsor olduk. Çok şükür ayağımız uğurlu geldi. İnşallah daima bir arada şampiyon olacağız” diye konuştu.

“Kocaeli ülke olsa dünyanın 37. büyük dış ticaret hacmine sahip olurdu”

Verilere nazaran Kocaeli’nin ülke olsa dış ticarette dünyada 37. sırada yer alacağını söyleyen Kocaeli Sanayi Odası Lideri Ayhan Zeytinoğlu, “İlimizde birinci 500’de 84 tane firma var. Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 17’sini Kocaeli’de yapıyoruz.

Kişi başı ihracat gelirinde Kocaeli, 18 bin 155 dolar kişi başı ihracat yapıyor. Yani, tüm ülke Kocaeli kadar ihracat yapıyor olsaydı ülkemizin ihracatı 1 trilyon 548 milyar dolar olabilirdi. Bu da bizi dünya sıralamasında nereye gelebileceğini siz varsayım edebilirsiniz. Dış ticaret hacmimizin toplamı 109 milyar dolar. Bunu ülkeler sıralamasına koyarsak Kocaeli dünyanın 37. büyük dış ticaret hacmine sahip ülke olurdu” dedi.

Zeytinoğlu, daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’a limanlarla ilgili talepte bulunarak, “Hem limanlarımız bizi çok bedelli kılıyor hem sanayi yatırımları bizim için çok değerli ve pahalı. Limanları arttıralım demiyorum sayın liderim lakin limanları gereksinimlerine nazaran büyümelerini talep ediyoruz sizden” biçiminde konuştu.

“Kocaeli’den başlamakla yanlışsız adrestesiniz”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın ise “Hep şöyle düşünülür; Kocaeli, Türkiye’nin sanayi yoğunluğu en fazla olan ili. Herkes bu türlü biliyor fakat bunlar hakikat bilinen yanlışlar, ezberler. Bunlarla evvel boğuşmamız gerekiyor. Kocaeli, nitekim farklı bir yer. Kocaeli’yi yeterli anladığımızda, Türkiye’yi güzel anlamak dünyayı uygun anlamakla birlikte yeni şeyler yapmak bence mümkün olacak. Bence Kocaeli’den başlamakla gerçek bir adrestesiniz” dedi.

Gerçekleştirilen doruğa İktisat Gazetesi İdare Heyeti Lideri Hakan Güldağ, Bloomberg HT Genel Yayın Direktörü Açıl Sezen, Yıldızlar Yatırım Holding İdare Şurası Üyesi Hakkı Yıldız, Kocaeli Sanayi Odası Lideri Ayhan Zeytinoğlu, Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın iştirak sağladı.

Share this content:

Yorum gönder