×

ABD’de dış ticaret açığı Mart’ta azaldı

ABD Ticaret Bakanlığı, Mart ayına ait dış ticaret datalarını açıkladı.

Buna nazaran, ülkenin dış ticaret açığı Mart’ta bir evvelki aya kıyasla yüzde 9,1 azalarak 64,2 milyar dolara geriledi.

Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen ticaret açığının, bu devirde 63,3 milyar dolar düzeyinde olması varsayım ediliyordu. Mart’ta 4 ayın en düşük düzeyine gerileyen dış ticaret açığı, şubat’ta ise 70,6 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Ülkenin ihracatı, Mart’ta yüzde 2,1 artışla 256,2 milyar dolara çıkarken, ithalatı yüzde 0,3 azalışla 320,4 milyar dolara indi.

Ticaret açığı AB ve Çin ile azaldı, Kanada ile arttı

ABD’nin Avrupa Birliği (AB) ve Çin ile ortasındaki ticaret açığı bu periyotta azalış gösterirken Kanada ile olan ticaret açığı arttı.

Ülkenin AB ile ticaret açığı, Mart’ta bir evvelki aya nazaran yüzde 14 azalarak 15,6 milyar dolara geriledi.

ABD’nin Çin ile ortasındaki ticaret açığı da Mart ayında yüzde 9 azalışla 22,9 milyar dolara indi.

Ülkenin Kanada ile ortasındaki ticaret açığı ise birebir devirde yüzde 35 artarak 7,7 milyar dolara çıktı.

Söz konusu devirde ABD’nin açık verdiği başka ticaret partnerleri ortasında, 11,6 milyar dolarla Meksika, 7,5 milyar dolarla Vietnam, 6,3 milyar dolarla Almanya, 5,9 milyar dolarla Japonya, 5,7 milyar dolarla İrlanda, 4 milyar dolarla İtalya, 3,1 milyar dolarla Hindistan, 500 milyon dolarla İsrail, 400 milyon dolarla Suudi Arabistan ve 200 milyon dolarla Singapur yer aldı.

Ülkenin ticaret fazlası verdiği ülkeler ise 5,7 milyar dolarla Güney ve Orta Amerika, 4 milyar dolarla Hollanda, 2,1 milyar dolarla Belçika, ve 1,1 milyar dolarla Brezilya olarak sıralandı.

Share this content:

Yorum gönder