×

Nakliye devinin birinci çeyrek kârında büyük düşüş

Nakliye devi Maersk, konteyner nakliye sanayisi için tarihi olarak kârlı bir devrin akabinde daha zayıf günler bekliyor.

Dünyanın en büyük ikinci nakliye şirketi, birinci çeyrek faaliyet kârında yüzde 56’lık bir düşüş bildirirken 2023’ün geri kalanı için daha zayıf sonuçlar konusunda da ikazda bulundu.

Küresel ticaretin öncüsü olarak görülen Kopenhag merkezli şirket, azalan tüketici talebi, düşen nakliye oranları, azalan navlun hacmi ve yükselen global stok düzeyleri üzere faktörlerin bir ortaya getirdiği harika bir fırtınayla karşı karşıya.

Maersk CEO’su Vincent Clerc, Bloomberg TV’ye verdiği demeçte, “Son birkaç yılda keyfini çıkardığımız finansal performans, büyük ölçüde Kovid ile ilgili harikulâde şartların ve tedarik zincirinde gördüğümüz birtakım aksaklıkların bir sonucuydu. Bu olağanlaşmayı gördüğümüz üzere, fiyatların olağanlaştığını ve bunun sonucunda gelirlerin olağanlaştığını göreceğiz” sözlerini kullandı.

Dünyadaki konteynerlerin beşte birine yakınını taşıyan şirket, bu çeyrekte navlun hacimlerinin yüzde 9,4, navlun oranlarının ise 2022’nin birebir periyoduna nazaran yüzde 37 düştüğünü söyledi.

Clerc, daha önemli bir gerilemeden kaçınmak için sanayinin kapasite konusunda disipline edilmesi gerektiğini ve şirketlerin bu yıl içinde daha fazla gemiyi atıl duruma getirmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Bloomberg’den Anna Edwards’a “Düşük hacimli talebi karşılamak için çok fazla kapasitenin boşaltıldığını aslında gördük. Yılın ikinci yarısında ve bir sonraki devirde hizmete girecek yeni gemiler halinde kimi arz taraflı riskler de var. Bu, sanayi için aşılması gereken yeni bir sorun yaratacak” dedi.

En az üç büyük makroekonomik kısıtlamayla karşı karşıya olması nedeniyle konteyner nakliyatı bölümü için yanılgı yapmaya pek yer olmadığı belirtiliyor:

Bunlar soğuyan bir global iktisat, yükselen faiz oranları ve ABD ile Çin ortasındaki ticaret tansiyonunun tırmanması olarak sıralanabilir.

Bloomberg Intelligence’a nazaran, bu yıl, global deniz nakliyatı oranları yaklaşık yüzde 16 düştü ve konteyner hacmi, Asya-Kuzey Amerika rotalarındaki yüzde 31’lik düşüşün öncülüğünde Şubat ayında yüzde 5 geriledi.

Bloomberg Intelligence Kıdemli Sanayi Analisti Lee Klaskow mevzuyla ilgili, “Zayıflık tedarik zinciri genelinde hissediliyor”

Denizcilik dalının, Çin’in tüketici ve endüstriyel kesimlerindeki gelişmeler nedeniyle olumlu bir ivme kazanması mümkün olduğu bedellendiriliyor. Bununla birlikte, konteyner hacimlerinin tam olarak ne vakit tüketici talebiyle daha uyumlu düzeylere döneceği ise belirsizliğini koruyor.

Clerc önümüzdeki periyotla ilgili, “Büyüme noktasının olacağı ayı tam olarak bulmak her vakit zordur. Beklentimiz, bunu yılın ikinci yarısında göreceğimiz istikametindeydi. Şu anda görmek katiyetle zor” dedi.

Share this content:

Yorum gönder