×

Petrol haftalık kaybın akabinde sakinleşti

ABD ham petrolü haftalık sert kaybını telafi ettiği Cuma günü yüzde 4’ten fazla yükseldikten sonra varil başına 71 doların üzerinde tutundu. ABD’de resesyon ve banka iflasları endişeleri son vakitlerde piyasaları sarsarak ham petrolü 2021’in sonlarından bu yana en düşük gün içi düzeyine itti.

Yatırımcılar, bu hafta yılın ikinci yarısının nasıl şekillenebileceğine dair bir dizi görünüm elde edecekler. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Perşembe günü aylık enstantanesini yayınlıyor ve bunun öncesinde ABD Güç Enformasyon Yönetimi Salı günü kısa vadeli görünümünü açıklayacak. Dünyanın en büyük petrol üreticisi Saudi Aramco da yararlarını açıklayacak.

Fed’in en sert sıkılaştırma siyaseti ABD’de bir yavaşlama yahut sakinlik telaşlarını körüklediğinden, ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 11 düştü, fakat birçok yatırımcı artık siyaset yapıcıların oran artışlarını duraklatacağını bekliyor. Düşüş, OPEC ve Rusya dahil müttefiklerinin sürpriz bir üretim kesintisine karşın geldi. Tekrar de, Moskova’nın bunu yapma kelamı vermesine karşın şu ana kadar arzını azalttığına dair çok az ispat var.

Share this content:

Yorum gönder