×

SPK’dan iki şirketin halka arzına onay

SPK haftalık bültenine nazaran, heyet, Bien Yapı’nın 42,8 liradan, Kayseri Şeker’in ise 16,27 liradan halka arz müracaatına onay verdi.

Anatolia Teşhis ve Biyoteknoloji Eserleri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 110 milyon liralık bedelsiz sermaye artırımı onaylandı.

Ulusal Faktoring AŞ’nin 110 milyon liralık, Tera Yatırım Menkul Bedeller AŞ’nin 140 milyon liralık, Cet Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 65 milyon liralık, Çağdaş Faktoring AŞ’nin 170 milyon liralık, Tacirler Yatırım Menkul Bedeller AŞ’nin 350 milyon liralık, Halk Yatırım Menkul Kıymetler AŞ’nin 1 milyar 840 milyon liralık borçlanma aracı ihraç müracaatına müsaade verildi.

Borçlanma aracı ihraç müracaatına müsaade verilen şirketler ortasında 300 milyon lirayla İnfo Yatırım Menkul Bedeller AŞ, 500 milyon lirayla Osmanlı Yatırım Menkul Bedeller AŞ, 190 milyon lirayla Tam Finans Faktoring AŞ ve 250 milyon avroyla Yapı ve Kredi Bankası da yer aldı.

5 yatırım fonunun kurulmasına müsaade verildi

Kurul, Blupay Menkul Bedeller AŞ unvanlı aracı kurum kuruluşuna müsaade verdi.

Hedef Portföy İdaresi AŞ Müstakil Özel Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu ile Re-Pie Portföy İdaresi AŞ’ye ilişkin Emlak İştirak Yeni Konutum Gayrimenkul Yatırım Fonu, Efor Gayrimenkul Yatırım Fonu, Downtown Otel Gayrimenkul Yatırım Fonu ve Göksu Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun kuruluşuna müsaade verilmesi ve katılma hisselerinin ihracına ait ihraç evrakının onaylanması talepleri olumlu karşılandı.

Ziraat Yatırım Menkul Kıymetler AŞ, SPK’nin “Gayrimenkul Dışındaki Varlıkları Değerlemeye Yetkili Kuruluşlar” listesine; Lodos Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık AŞ ise “Makine ve Ekipmanları Değerlemeye Yetkili Kuruluşlar” listesine alındı.

Nar Kitle Fonlama Platformu AŞ’nin hisseye dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere, şura tarafından yetkilendirilen platformlar listesine alınma talebi olumlu karşılandı.

JP Morgan’a idari para cezası

SPK, Peker Gayrimenkul Yatırım İştiraki AŞ (PEKGY) tarafından 7 Temmuz 2020’de KAP’ta yapılan özel durum açıklaması öncesinde PEKGY hisse piyasasında gerçekleştirilen süreçler ile ilgili olarak bir isme 610 bin 993 liralık idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Borsa İstanbul AŞ piyasalarında gerçekleştirilen süreçlere ait yapılan inceleme sonucunda, JP Morgan Securities PLC’ye, “VI-104.1 sayılı Piyasa Bozucu Hareketler Bildirimi’nin 5. unsurunun birinci fıkrasının a, b, d, e ve f bentlerine aykırılık” gerekçesiyle 32 milyon 795 bin 908 lira idari para cezası uygulandı.

Koray Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı AŞ’nin 1 Ocak-30 Haziran 2022 hesap devrine ilişkin ferdi ve konsolide finansal tablolarına ait yapılan inceleme sonucunda, şirkete ve şirketin 5 idare heyeti üyesine, 139 bin 566’şar liralık idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Türkiye’de yerleşik şahıslara yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı süreç yaptırıldığı belirlenen 42 internet sitesine erişimin engellenmesi için Sermaye Piyasası Kanunu’nun 99. unsurunun dördüncü fıkrası uyarınca tüzel süreçlerin yapılması kararı alındı.

Share this content:

Yorum gönder