×

7 başlıkla geçen hafta

Türkiye’de yurt içi piyasalar seçime ait gelişmelerle dalgalanırken, geçen haftanın yurt dışı gündeminde ABD’deki gelişmelerin öne çıktığı görüldü.

İşte geçtiğimiz haftanın öne çıkan haberleri

1- Türkiye’nin risk primi kritik eşiğin altını gördü

Türkiye’nin tahvillerinde ralli dikkat çekerken, risk primi de kritik eşiğin altına indi.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi temerrüt takası Aralık 2022’den bu yana birinci sefer 500 baz puanın altını gördü. Risk priminde 42 baz puanlık düşüş izlendi. Bu düşüş Kasım ayından bu yana en sert düşüş oldu.

2- Dolar/TL ‘de oynaklık 16 ayın zirvesinde

Türkiye’de seçimlere gerçek yaklaşılırken, Döviz piyasasındaki hareketlenme de dikkat çekiyor. Siyaset sahnesindeki gelişmelerin tesiriyle dolar/TL’de oynaklık yükselişe geçti.

3- Türkiye 17 aydır cari açık veriyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayına ait ödemeler istikrarı istatistiklerini yayımladı. Bilgiler Mart ayında Türkiye’nin 4,5 milyar dolar cari açık verdiğini gösterdi. Böylece Türkiye iktisadında 17 ay üst üste cari açık görüldü.

4- Biden’ın Kongre önderleriyle yapacağı borç limiti görüşmesi ertelendi

Beyaz Saray yetkilileri, ABD Lideri Joe Biden’ın 4 Kongre başkanıyla yapacağı ve Cuma günü gerçekleştirilmesi planlanan borç limiti görüşmesinin gelecek haftaya ertelendiğini aktardı.

5- ABD’de enflasyon Nisan’da beklentiye paralel geldi

ABD’de Fed’in para siyaseti patikası açısından kritik değerdeki enflasyon bilgileri açıklandı. Bilgiler çekirdek enflasyonda ölçülü bir geri çekilme yaşandığını gösterirken, manşet data de beklentilere paralel gerçekleşti.

6- “Tahıl koridorunda mutabakata hakikat gidiliyor”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, görüşmeleri devam eden tahıl koridorunda tarafların mutabakata yaklaştığını söz etti.

7- İngiltere Merkez Bankası’nda sürpriz yok

İngiltere Merkez Bankası (BoE) siyaset faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırdı. BoE Lideri Andrew Bailey, ülkede artık resesyon beklemediklerini ve ölçülü bir büyüme görüleceğini belirterek, kuralların gerektirmesi halinde faiz artışlarının sürebileceğini söyledi.

Share this content:

Yorum gönder